Na Ukrajinu už v roce 2014? „Nejsem si jist, že by to Rusko vůbec přežilo“

27.12.2022 7:20 | Ze sítí

Vzhledem k tomu, jak se vyvíjí konflikt na Ukrajině, se na ruských sociálních sítích čím dál častěji objevuje názor, že Rusko mělo vůči Ukrajině vojensky zakročit již v roce 2014. Důvody, proč to možné nebylo, pak vypočítává jeden z podcasterů z kanálu Russians With Attitude. Zmiňuje například tehdy silnou opozici, dojmy ruského obyvatelstva, ale i platební systém či zbraně, které neměla ruská armáda k dispozici.

Na Ukrajinu už v roce 2014? „Nejsem si jist, že by to Rusko vůbec přežilo“
Foto: Repro Youtube
Popisek: Přeprava ruských tanků

Situace na Ukrajině se zatím nijak dramaticky nemění. Na ruských sociálních sítích se ovšem čím dál častěji objevuje názor, že k invazi mělo dojít už v roce 2014, například v souvislosti se slovy bývalé kancléřky Merkelové, že účelem Minských dohod bylo poskytnout Ukrajině čas.

Proč k tomu nedošlo pak vysvětloval podcaster Nikola z podcastu Russians With Attitude. Podotkl, že v roce 2014 bylo opoziční hnutí v Rusku stále aktivní a bylo velmi schopné v organizování protestů. Potlačené a bezmocné je až nyní. „Němcov je mrtvý, Navalný a Jašin jsou ve vězení a další utekli ze země,“ poznamenal s tím, že tito politici v únoru 2012 dokázali shromáždit sto tisíc demonstrantů v Moskvě, protože se jim nelíbilo, že Putin byl znovuzvolen po čtyřech letech panování Medveděva.

Nikola zhodnotil, že i po dvou letech byly opoziční sítě a konexe živé. „A mohli v ulicích udělat pěkný nepořádek, kdyby se stalo něco horšího. Jako třeba při plnohodnotné invazi bratrské země,“ připomenul.

Jako další důvod proti možnosti napadnout Ukrajinu v roce 2014 uvedl, že nenávist mezi Rusy a Ukrajinci byla v té době extrémně jednostranná. Obyčejní Rusové měli Ukrajince rádi a považovali je za bratry. Ukrajinci byli buď neutrální nebo tuto náklonnost neopětovali a vinili Rusy za své problémy a historická selhání. Ale protože Ukrajina nebyla v ruských médiích vůbec probíraná, tak o vzrůstajícímu odporu vůči Rusům lidé nevěděli. Což by způsobilo, že plnohodnotná invaze by byla vnímána jako nelegitimní. A ruská opozice by mohla organizovat v podstatě nekonečné protesty s neznámým výsledkem, kterých by se účastnili i obyčejní lidé, protože považovali Ukrajince za bratrský národ. „Nemůžete dobře vést válku bez jasného důvodu a se vzpourou v zádech,“ konstatoval. Kromě obyčejných lidí, ruští představitelé dle Nikoly vážnost situace také nevnímali. A kromě toho, neměli ani žádnou ideologii, která by jim umožnila něco dělat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

14:30 Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

Jak jsou na tom ceny potravin rok od snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 %? A co během u…