Podle Komory je návrh v rozporu s právem na soukromí, evropskou legislativou i základními principy demokratického právního státu. Zároveň by znamenal značnou administrativní i technickou zátěž pro podnikatele a mohl by představovat nové bezpečnostní riziko.
Návrh vyhlášky, připravený Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Ministerstvem vnitra, požaduje, aby poskytovatelé internetu plošně uchovávali údaje o internetové aktivitě všech uživatelů. Tato data by pak měla být dostupná pro potřeby bezpečnostních složek a orgánů činných v trestním řízení. Podle Hospodářské komory však takové opatření plošného charakteru odporuje základním principům ochrany osobních údajů a představuje neúměrný zásah do soukromí jednotlivců bez ohledu na jakékoliv podezření nebo konkrétní důvod.
„Chápeme, že stát potřebuje efektivní nástroje pro boj s kriminalitou a kybernetickými hrozbami. Ale navrhovaná vyhláška jde daleko za hranici přiměřenosti. Plošné a soustavné sledování internetového chování všech občanů i v době, kdy neexistuje vážené ohrožení veřejné bezpečnosti, je nepřijatelné. Vyzýváme předkladatele, aby návrh v rámci vypořádání připomínek na základě věcné odborné debaty přepracovala,“ uvedl prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
Komora především upozorňuje na to, že návrh je v přímém rozporu s rozhodnutími Soudního dvora Evropské unie, který už v minulosti opakovaně označil plošné a nerozlišující uchovávání údajů o elektronické komunikaci v právním státě za nepřípustné. Česká republika by přijetím takové vyhlášky riskovala právní postihy a soudní spory s evropskými institucemi.
Kromě právních aspektů Komora zpochybňuje i ekonomické a technické dopady návrhu. Pro podnikatele v oblasti telekomunikací, zejména menší poskytovatele, by zavedení systému pro monitoring a uchovávání takového množství dat znamenalo enormní finanční náklady a zvýšené provozní riziko. Obdobné výhrady prezentují i mobilní operátoři.
„Návrh je velmi problematický i z pohledu technické realizovatelnosti a dopadů na provozovatele sítí. Zavádět plošné sledování internetové aktivity všech uživatelů by znamenalo enormní nároky na infrastrukturu, bezpečnost i provozní náklady, a to bez jasného právního rámce a přínosu. Mám obavy, že takovýto monitoring bez konkrétního důvodu by zásadně narušil důvěru veřejnosti v digitální služby i v jejich poskytovatele,“ argumentuje prezident Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund.
Hospodářská komora České republiky je největší podnikatelskou organizací v zemi. Sdružuje více než 16 000 členů z řad firem, živnostníků a profesních spolků, kteří společně reprezentují široké spektrum oborů napříč celou ekonomikou. Komora působí jako oficiální zástupce podnikatelské sféry ve vztahu ke státní správě a legislativnímu procesu. Poskytuje poradenství, hájí zájmy podnikatelů, organizuje vzdělávací a networkingové akce a prostřednictvím svých krajských a okresních komor zajišťuje podporu podnikání v regionech.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva