Na Univerzitě Karlově padají hlavy. Kvůli sponzorskému příspěvku od Číňanů

25.10.2019 21:55 | Zprávy

Univerzitní Středisko bezpečnostní politiky je bez šéfa. Rezignoval. Stejně jako tajemnice střediska. Důvodem jsou nejasnosti ve financování konferencí a přednášek. Informoval o tom server Seznam Zprávy.

Na Univerzitě Karlově padají hlavy. Kvůli sponzorskému příspěvku od Číňanů
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Univerzita Karlova v Praze

Financování akcí, které pořádalo Středisko bezpečnostní politiky, se vyšetřuje na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Upozornil na to server Seznam Zprávy. Šlo o konferenci Boj o vodu, kdy univerzitní instituce ji sice chystala za podpory řadu sponzorů, ale sponzorské příspěvky chodily na účet soukromé společnosti. Tu ovládají čtyři představitelé zmíněného střediska a nese obdobný název, jen se zkratkou s. r. o. 

Nyní padají první hlavy – rezignoval vedoucí Střediska bezpečnostní politiky Miloš Balabán i tajemnice střediska Mirka Kortusová. Balabán nadále zůstává řadovým zaměstnancem střediska, opustil však i post tajemníka Česko-čínského centra. I za tímto odchodem mělo být financování, konkrétně česko-čínských konferencí, kdy od čínské ambasády měla soukromá firma obdržet 1,2 milionu korun.

Tajemnice pak byla odvolána i z pozice správkyně účetních středisek. Bezpečnostní konference Boj o vodu byla zrušena.

Na účet Střediska bezpečnostní politiky, s. r. o. odešly mimo jiné finance ze strany Lesů České republiky i z Vojenských lesů a statků. Fakulta sociálních věd nyní uvádí, že probíhá audit činnosti společnosti Středisko bezpečnostní politiky, s. r. o. Děkanka Alice Němcová Tejkalová společnost vyzvala, aby změnila obchodní název a zdržela se protiprávního jednání.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

21:19 Tři dodatečná vyšetřování. Eurokomise ještě přitvrdila proti Muskovi

Evropská unie opět přitvrdila ve svém vyšetřování sociální sítě X Elona Muska a žádá po ní vydání in…