Na VŠE odstoupila komise, prý kvůli Ševčíkovi. Podle fakulty je to úplně jinak

24.10.2024 17:50 | Monitoring

Ve snaze vystrnadit Miroslava Ševčíka z Vysoké školy ekonomické rektoru Dvořákovi pomáhala jím jmenovaná etická komise. Řešila i stížnost od jednoho z vyučujících. Podle Miroslava Ševčíka ale neměla tato komise k řešení mandát, protože jejím členům podle pravidel VŠE už dávno vypršel. Škola, děkani ostatních fakult i rektor tvrdili, že komise mandát má. Dnes ale všichni členové společně rezignovali. Rezignaci podali jako snahu „upozornit na problémy“ a tvrdí, že upozorňování na vypršelý mandát bylo snahou zastrašovat členy. Vymysleli také konstrukci, která má zřejmě Ševčíka spojovat s Ruskem. Na to konto přišla rázná odpověď ze strany nového vedení Národohospodářské fakulty VŠE.

Na VŠE odstoupila komise, prý kvůli Ševčíkovi. Podle fakulty je to úplně jinak
Foto: Repro ČT
Popisek: Miroslav Ševčík v Událostech komentářích

Při odvolávání docenta Miroslava Ševčíka se rektor Petr Dvořák odvolával mimo jiné na stanovisko Etické komise VŠE. Ta rozhodovala i v případě podání od učitele Pavla Potužáka, který na fakultě kandidoval na pozici děkana proti Ševčíkovi a následně s ním měl rozepři, která prý nesla znaky vydírání a vyhrožování. Jak informoval iRozhlas, etická komise podnět projednala na několika neveřejných jednáních a koncem září se postavila na stranu Potužáka.

Potužák tvrdí, že Ševčík jako děkan způsobil propad počtu přihlášených studentů. „Na práh mé kanceláře vstoupil pan docent Ševčík se slovy: ‚Pane Potužáku, přestaňte šířit lži o počtu přijatých studentů na národohospodářské fakultě. Pokud s tímto nepřestanete, máme na vás materiál, který ukazuje, že znevažujete své kolegy,‘“ uvedl pedagog.

Ševčík se závěry etické komise nesouhlasí. Jednak říká, že o žádný spor nešlo, Potužáka prý jen upozornil, aby statistická data používal profesionálně. Komise podle něho nereflektovala, co jí ohledně „sporu“ poslal. A když si chtěl jednání nahrát, nebylo mu to předsedkyní dovoleno. Rozhodnutí komise nakonec obsahovalo pouze obecné doporučení směřované vedení fakulty, což vzala současná děkanka na vědomí s výhradou, že rozhodnutí neuvádí nic konkrétního. A má za to, že celá záležitost je další případ tvrzení proti tvrzení.

Ševčík má však vůči etické komisi další argument. Totiž že podle pravidel školy jí už vypršel mandát, tudíž nemá pravomoc vydávat stanoviska. Vysoká škola to odmítla. „Všichni členové etické komise mají mandát platný,“ uvedla mluvčí Kateřina Macháčková podle iRozhlasu. Proti zpochybňování mandátu etické komise se ohradili i děkani ostatních fakult VŠE a i rektor Dvořák.

„Takové postoje poškozují dobré jméno VŠE a nikterak nepřispívají k řešení problémů, se kterými se fakulta v poslední době potýká, naopak dále prohlubují její izolaci jak v rámci VŠE, tak i v akademickém prostředí dalších univerzit,“ stojí ve společném vyjádření.

Rezignace

Ačkoliv tedy podle školy etická komise měla mandát, dnes byl na VŠE rozeslán dlouhý dopis jejích členů, kterým hromadně rezignují. Podepsaní tvrdí, že hlavním cílem je „upozornit na závažnost situace, které dnes Vysoká škola ekonomická v Praze čelí“. A apeluje na „akademickou obec VŠE“, aby „podnikla kroky“ a „uskutečnila zásadní změny“. Následuje dlouhá stížnost na vystupování zástupců národohospodářské fakulty, jejichž chování se prý „vymyká standardům slušné mezilidské komunikace“.

Členové komise hovoří o „uměle vykonstruovaném zástupném problému“, že se jedná o vypršení mandátu, však nezmiňují. Zato následuje další osočování Národohospodářské fakulty VŠE, že se tím snaží odvést pozornost od „skutečného problému“, kterým má být údajný lidský a akademický úpadek fakulty. „Na této fakultě se vytvářejí zástupná témata, manipuluje se s informacemi i jednotlivci a objevují se četné osobní útoky a dezinformace. Tyto praktiky znemožňují konstruktivní spolupráci a zásadně narušují důvěru v integritu Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Bývalé i současné vedení této fakulty systematicky blokuje otevřenou diskusi o skutečných problémech a jejich příčinách, čímž atmosféru nedůvěry posiluje,“ tvrdí rezignovaní členové etické komise.

„Vedení národohospodářské fakulty opakovaně odmítá přiznat existenci zásadních problémů, místo toho je bagatelizuje a zkresluje klíčové informace. Tento přístup nejenže silně podkopává všeobecnou důvěru v etiku naší akademické obce, ale vytváří také nebezpečně toxické pracovní prostředí,“ prohlašují dále.

Kromě toho pak tito členové komise uvádějí, že hluboké spory ovlivňují celou univerzitu, její fakulty, členy akademické obce a kvůli pověsti i absolventy. Vidí v tom přesah: „Poměry na univerzitě v mnohém odrážejí širší problémy naší dnešní společnosti. Naše akademická demokracie, která není ničím jiným než menší verzí demokracie státní, se potýká se stejnými problémy.“

Reakce vedení Národohospodářské fakulty VŠE

Na rezignaci členů Etické komise VŠE přišla reakce z národohospodářské fakulty téže školy. Tam přišlo upozornění na to, že rezignace je jen snahou zakrýt skutečnost, že sedm z devíti členů vykonávalo svou funkci bez mandátu. „Dopis je motivován snahou zakrýt skutečnost, že sedm z devíti z nich vykonávalo delší dobu činnost členů Etické komise VŠE, aniž k takové činnosti mělo legitimní oprávnění,“ ozvalo se v odpovědi. Mandát neměl stejný počet členů i v době, kdy komise pomáhala tehdejšímu rektoru Dvořákovi odvolat docenta Ševčíka. „Dnešním gestem rezignace se pouze pokouší předejít právním důsledkům tohoto svého konání.“

Důvody, které komise pro svou rezignaci předložila, považuje vedení národohospodářské fakulty za účelové. „Důvody, kterými se bývalí členové Etické komise VŠE snaží vysvětlit svou rezignaci na členství v dané komisi, se nezakládají na pravdě… „Jedná se pouze o účelové gesto, které má zakrýt neplatnost jejich mandátů, resp. umožnit jim situaci vyřešit a skutečný stav zakrýt,“ dovozuje fakulta.

Vedení fakulty se obává, že rezignace je jedním z kroků vedoucích jak k destabilizaci fakulty, tak i k jejímu možnému uzavření. „Tento krok je dalším z řady ve snaze destabilizovat situaci na NF VŠE a vytvořit umělé argumenty pro její případné zrušení. Bývalí členové Etické komise VŠE tím dále prohlubují atmosféru strachu a výhrůžek,“ stojí v prohlášení vedení fakulty.

Došlo i na obvinění stran příchylnosti k „extrémním politickým názorům“ z okraje společnosti. „Za mimořádně nestoudné a současně krajně nezodpovědné považují vedení NF VŠE, předseda a místopředseda Akademického senátu VŠE snahu autorů zmíněného dopisu konstruovat a vyvolat zdání údajného propojení NF VŠE s extrémními politickými názory znějícími z okrajů současného společenského diskurzu v naší zemi,“ to podle nich v očích veřejnosti hrubým způsobem poškozuje dobré jméno fakulty i školy jako celku.

A jaký je „akademický úpadek VŠE“, o kterém rezignující členové etické komise mluvili ve svém dopisu? I proti tomu se vedení fakulty ohrazuje. „V roce 2023 se NF VŠE umístila na druhém místě v publikační činnosti po přepočtu na plný úvazek zaměstnaných akademiků (ze šesti fakult VŠE),“ stojí v prohlášení vedení Národohospodářské fakulty VŠE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

Peníze pro manželku

Jestli se chcete vzdát části svých náhrad ve prospěch vaší ženy, proč to neuděláte? Proč jste se kvůli tomu obracel na vládu? Mě nějak uniká ta podstata, teda pokud to není jinak a nechtěl jste pro vaši ženu peníze navíc, což tvrdíte, že nechtěl. Můžete mi prosím osvětlit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 4 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nepřátelé demokracie se aktivizují i na VŠE., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemolik , 24.10.2024 18:24:48
Tito nepřátelé demokracie jsou i nepřáteli doc. Ševčíka.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Rozpočet ve Sněmovně, Kalousek u telefonu. Vláda asi věří, že voličům nabulíkuje cokoliv

18:21 Rozpočet ve Sněmovně, Kalousek u telefonu. Vláda asi věří, že voličům nabulíkuje cokoliv

Bývalý ministr financí a nyní i bývalý člen TOP 09 Miroslav Kalousek velmi silně nesouhlasí s navrže…