Při odvolávání docenta Miroslava Ševčíka se rektor Petr Dvořák odvolával mimo jiné na stanovisko Etické komise VŠE. Ta rozhodovala i v případě podání od učitele Pavla Potužáka, který na fakultě kandidoval na pozici děkana proti Ševčíkovi a následně s ním měl rozepři, která prý nesla znaky vydírání a vyhrožování. Jak informoval iRozhlas, etická komise podnět projednala na několika neveřejných jednáních a koncem září se postavila na stranu Potužáka.
Potužák tvrdí, že Ševčík jako děkan způsobil propad počtu přihlášených studentů. „Na práh mé kanceláře vstoupil pan docent Ševčík se slovy: ‚Pane Potužáku, přestaňte šířit lži o počtu přijatých studentů na národohospodářské fakultě. Pokud s tímto nepřestanete, máme na vás materiál, který ukazuje, že znevažujete své kolegy,‘“ uvedl pedagog.
Ševčík se závěry etické komise nesouhlasí. Jednak říká, že o žádný spor nešlo, Potužáka prý jen upozornil, aby statistická data používal profesionálně. Komise podle něho nereflektovala, co jí ohledně „sporu“ poslal. A když si chtěl jednání nahrát, nebylo mu to předsedkyní dovoleno. Rozhodnutí komise nakonec obsahovalo pouze obecné doporučení směřované vedení fakulty, což vzala současná děkanka na vědomí s výhradou, že rozhodnutí neuvádí nic konkrétního. A má za to, že celá záležitost je další případ tvrzení proti tvrzení.
Ševčík má však vůči etické komisi další argument. Totiž že podle pravidel školy jí už vypršel mandát, tudíž nemá pravomoc vydávat stanoviska. Vysoká škola to odmítla. „Všichni členové etické komise mají mandát platný,“ uvedla mluvčí Kateřina Macháčková podle iRozhlasu. Proti zpochybňování mandátu etické komise se ohradili i děkani ostatních fakult VŠE a i rektor Dvořák.
„Takové postoje poškozují dobré jméno VŠE a nikterak nepřispívají k řešení problémů, se kterými se fakulta v poslední době potýká, naopak dále prohlubují její izolaci jak v rámci VŠE, tak i v akademickém prostředí dalších univerzit,“ stojí ve společném vyjádření.
Rezignace
Ačkoliv tedy podle školy etická komise měla mandát, dnes byl na VŠE rozeslán dlouhý dopis jejích členů, kterým hromadně rezignují. Podepsaní tvrdí, že hlavním cílem je „upozornit na závažnost situace, které dnes Vysoká škola ekonomická v Praze čelí“. A apeluje na „akademickou obec VŠE“, aby „podnikla kroky“ a „uskutečnila zásadní změny“. Následuje dlouhá stížnost na vystupování zástupců národohospodářské fakulty, jejichž chování se prý „vymyká standardům slušné mezilidské komunikace“.
Členové komise hovoří o „uměle vykonstruovaném zástupném problému“, že se jedná o vypršení mandátu, však nezmiňují. Zato následuje další osočování Národohospodářské fakulty VŠE, že se tím snaží odvést pozornost od „skutečného problému“, kterým má být údajný lidský a akademický úpadek fakulty. „Na této fakultě se vytvářejí zástupná témata, manipuluje se s informacemi i jednotlivci a objevují se četné osobní útoky a dezinformace. Tyto praktiky znemožňují konstruktivní spolupráci a zásadně narušují důvěru v integritu Národohospodářské fakulty VŠE v Praze. Bývalé i současné vedení této fakulty systematicky blokuje otevřenou diskusi o skutečných problémech a jejich příčinách, čímž atmosféru nedůvěry posiluje,“ tvrdí rezignovaní členové etické komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera