Mynář dnes přišel do rozpočtového výboru představit poslancům návrh rozpočtu prezidentské kanceláře na příští rok. Při té příležitosti také odpověděl na dotaz, který se týkal bezpečnostních opatření.
"Já bych byl velmi rád, kdyby se nám podařilo v příštím roce instalovat kamerový systém, respektive, dokončit kompletnější kamerový systém a podařilo se nám alespoň zajistit záležitosti typu rámů do katedrály svatého Víta," řekl Mynář novinářům. Podle něj se zatím diskutuje, z jakého rozpočtu by se tato opatření hradila, zda z rozpočtu Hradu, ministerstva vnitra nebo obrany. Přejezdové detekční rámy by měly být instalovány v ulicích Na Opyši a U Prašného mostu.
"Má to velkou prioritu nejenom ve vztahu k trenýrkám, ale i k těm záležitostem, co se nám občas dějou v mailové korespondenci," poznamenal Mynář. "Věřím, že velmi pečlivě a velmi rozumně zvažujeme to, aby byl Pražský hrad zachován a otevřen co největší veřejnosti tak, jak je to dneska," ujistil.
O vyšším zabezpečení Hradu se začalo hovořit po zářijové akci umělecké skupiny Ztohoven, která vyvěsila na střechu červené trenýrky. Kvůli incidentu skončili ve funkcích velitel Hradní stráže Radim Studený, šéf prezidentovy ochranky Petr Dongres a ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík.
Ministr vnitra Milan Chovanec v říjnu řekl, že na Hradě se budou postupně posilovat bezpečnostní opatření a připravuje se celková změna systému zabezpečení sídla českých prezidentů. Do bezpečnostních opatření, jako jsou třeba bezpečnostní rámy, které si přeje prezident Miloš Zeman, by mohlo jít několik set milionů korun. Proti instalaci bezpečnostních rámů na Hradě jsou památkáři, kterým vadí, že tím bude porušen historický ráz památky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa