Na obranu Janka Kroupy vyrazil i jeho otec, bývalý předseda ODA. Burcuje k obraně veřejnoprávních médií

03.02.2018 10:02 | Zprávy

Do sporu reportéra Českého rozhlasu Janka Kroupy, generálního ředitele veřejnoprávního média Reného Zavorala a zaměstnanců, kteří se proti jeho postupu ohradili peticí, se vložil i bývalý šéf ODA a otec Janka Kroupy Daniel Kroupa. Má strach, zda se povede uchránit veřejnoprávní média.

Na obranu Janka Kroupy vyrazil i jeho otec, bývalý předseda ODA. Burcuje k obraně veřejnoprávních médií
Foto: archiv
Popisek: Chartista Daniel Kroupa

Zaměstnanci kritizují Reného Zavorala za jeho vystupování v souvislosti s reportážemi Janka Kroupy o hospodaření koncernu Agrofert na pozemcích s nevyjasněnou strukturou vlastníků. Píše to server ČeskéNoviny.cz.

Zavoral totiž ve středu Kroupovy reportáže na zasedání Rady Českého rozhlasu zkritizoval. Podotkl, že byly nevyvážené a neobjektivní. Následně se ozvali zaměstnanci veřejnoprávního média, kteří Zavorala nešetřili a podepsali rovnou petici, jež s jeho postojem nesouhlasí. Podepsaly ji více než dvě stovky lidí. 

Zaměstnanci mimo jiné uvádějí, že slova generálního ředitele lze vnímat jako zastrašování. Žádají mimo jiné etickou komisi rozhlasu, aby reportáže zhodnotila. Za svého kolegu se postavili například Lucie Výborná, Jan Bumba, Radek Kedroň či Barbora Tachecí. Sám Kroupa je počtem podpisů překvapen.

  • Původní text ZDE.

„Mrzí mě, že někteří zaměstnanci Českého rozhlasu zveřejnili ve svém prohlášení ze dne 1. 2. 2018 obvinění, která musím odmítnout a ohradit se proti nim,“ uvedl Zavoral v reakci na petici. Zároveň dodal, že všechny zpravodajské a publicistické příspěvky byly odvysílány či napsány a zveřejněny a on odmítl v drtivé většině bodů stížnost společnosti Agrofert. Vyjadřoval se prý pouze ke kvalitě zpracování a nechal si v listopadu vypracovat analýzy. Jedna z nich pak prý potvrdila jeho pochybnosti. Zaměstnanci následně zpochybňují to, že ředitel, i když měl k dispozici tři analýzy, vybral tuto jednu účelově, z níž citoval vybrané pasáže. 

Kroupa se pak do Zavorala pustil za jeho podlézavé chování vůči premiérovi Andreji Babišovi (ANO). „Novinář, který hájí objektivitu své rozhlasové reportáže o chování oligarchy vůči nekompetentnímu hodnocení ředitele, prý nadřazuje své ego nad zájmy rozhlasu. Pan ředitel se patrně domnívá, že by se oligarcha mohl naštvat a ředitele sesadit, což rozhodně není v zájmu ředitele ani Českého rozhlasu. Mohl by zrušit veřejnoprávní charakter rozhlasu a dosadit si do něj nového ředitele, který zajistí, že bude sloužit jeho zájmům a nebude o něm vysílat nepříznivé reportáže,“ poznamenal pak k celé kauze Daniel Kroupa.

„Stávající ředitel se svým rozhodným vystoupením proti egoistickému novináři prozíravě pokusil zachránit veřejnoprávní rozhlas tím, že dal oligarchovi najevo svou připravenost zajistit, že rozhlas bude sloužit jeho zájmům i bez zbytečných legislativních změn,“ řekl dále bývalý předseda ODA, jenž také podotkl, že není jisté, zda se nyní podaří uchránit veřejnoprávní média pod oligarchickou vládou. „Pan ředitel se však nemusí obávat. Svým vystoupením si nadějné vyhlídky zajistil,“ uzavřel Kroupa. 

Celý příspěvek Daniela Kroupy: 

Novinář, který hájí objektivitu své rozhlasové reportáže o chování oligarchy vůči nekompetentnímu hodnocení ředitele, prý nadřazuje své ego nad zájmy rozhlasu. Pan ředitel se patrně domnívá, že by se oligarcha mohl naštvat a ředitele sesadit, což rozhodně není v zájmu ředitele ani Českého rozhlasu. Mohl by zrušit veřejnoprávní charakter rozhlasu a dosadit si do něj nového ředitele, který zajistí, že bude sloužit jeho zájmům a nebude o něm vysílat nepříznivé reportáže. 

Stávající ředitel se svým rozhodným vystoupením proti egoistickému novináři prozíravě pokusil zachránit veřejnoprávní rozhlas tím, že dal oligarchovi najevo svou připravenost zajistit, že rozhlas bude sloužit jeho zájmům i bez zbytečných legislativních změn. 

Zda se podaří uchránit veřejnoprávní média pod oligarchickou vládou jisté není. Pan ředitel se však nemusí obávat. Svým vystoupením si nadějné vyhlídky zajistil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…