Hned na začátek Václav Hampl uvedl, že podle jeho názoru je tato iniciativa výboru podpořit nová pravidla ohledně zahraničních investic namístě. Celý návrh Evropské komise je prý zpracován velmi dobře a bude v budoucnu určitě užitečný.
„Co se týká toho, jak by samotná pravidla Evropské komise měla vypadat, tak návrh se snaží o dvě zásadní věci. Dát společný rámec národním mechanismům v posuzování zahraničních investic, který Česku chybí, a druhá věc, kterou je dobré zavést, je hlídání, zda zahraniční investice nepoškodí zájmy celé EU,“ řekl Hampl s tím, že proto je v návrhu nařízení nově zaváděna povinnost členských států informovat komisi o větších přímých zahraničních investicích.
Kdo přesně bude mít oznamovací povinnost, se prý v návrhu bude muset ještě upřesnit. Zahraniční investice tak budou prověřovat samy členské státy, nebo na základě informací, které dostane, je prověří Evropská komise.
„Pokud by s investicemi měla komise problém, může je zastavit, nemůže zabránit, aby nakonec byly dokonány. „Sama komise z vlastní iniciativy prověřovat nebude, pouze ty, které budou nahlášené a povinné,“ dodal Hampl s tím, že výjimkou by byly investice ohrožující Evropskou unii.
Celá tato iniciativa není jen pouhý nápad od boku Evropské komise. „Vzniklo to na žádost vlivných zemí EU, a to Německa, Francie a Itálie,“ sdělil. Přísná pravidla si tyto země vyžádaly, jelikož mají s takovými obchody největší zkušenosti. Je to především z obavy vůči investicím z Číny, Ruska, Saúdské Arábie a dalších.
Jedním z důvodů, proč to členské státy iniciovaly, může být, že například samotná Čína přistupuje vůči zahraničním investicím velmi přísně. Návrh tak může být určitým tlakem na to, aby Čína zmírnila a více otevřela dveře na svůj trh.
Investic, kterých se povinnost prověření bude týkat, budou například investice objemových, technologických věcí, umělé inteligence, polovodičů, robotiky a také záležitostí, kde jde o přístup k citlivým informacím. „Je to otázka i toho, zda investor není jen protaženou rukou třetího státu nebo států ne zrovna přátelských k EU,“ upřesnil Hampl.
„Tato opatření jsou spíše ekonomická a bezpečnostní,“ míní Hampl a dodává, že je zde řada rizikových investic. Jako příklad uvedl to, že čínští investoři si brousí zuby na televizi Nova. „To je přesně typ investice, kterou je třeba podrobně prověřit, i když v tomto případě bychom neměli čekat, co na to komise, ale pohlídat si to sami.“
Mezi strategické sektory spadající do prověření patří i oblast médií. „Víte, média jsou nesmírně důležitá a ovlivňují politické dění, rozhodně sem spadají také,“ řekl.
Podle Václava Hampla je prověření Evropskou komisí velmi nápomocnou věcí v budoucnu. Dobrou prevencí ale je, aby si v první řadě zahraniční investice pohlídala Česká republika sama a nečekala, až přijde komise a vše vyřeší. „Především bychom si zahraniční investice měli hlídat my a vytvořit si vnitrostátní mechanismus. „Zprávy Bezpečnostní informační služby řadu let hovoří o tom, že Česko je potenciálním cílem nepřátelských snah vedených obchodní politikou,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab