Nachytali Piráty na švestkách. Už dva roky zpátky to chtěli... Stopy k neziskovce s obřím rozpočtem

06.03.2021 10:29 | Zprávy

Mezi lidskoprávní organizací Liga Libe a Piráty se rozhořel ostrý spor o tom, zda by se měl podpořit zákaz použití olova ve střelivu a nakolik by měl náš stát ustupovat Evropské komisi. „Jestliže jsme součástí nějakého celku, jehož součástí chceme i zůstat, a ten celek zavede pravidla, tak skutečně nemůžeme dětinsky říct ‚nás to nezajímá, my to budeme ignorovat‘,“ zaznělo k věci od koordinátora Pirátů k zákonu o zbraních. Z Ligy LIBE však padlo varování, že pokud jednou přijmeme stanovisko EU, tak už není cesty zpět. Zaznělo i přirovnání ke kolaboraci za protektorátu.

Nachytali Piráty na švestkách. Už dva roky zpátky to chtěli... Stopy k neziskovce s obřím rozpočtem
Foto: LIGA LIBE
Popisek: LIGA LIBE logo

Vypjatou diskusi nejprve rozvířila dva roky stará komunikace z fóra Pirátské strany, kde se hovoří o možnosti zákazu olověných broků. Vedení Ligy LIBE popisuje, že podle zástupců Ligy Libe ukazuje to, že jsou Piráti „zjevně tak nedočkaví ohledně realizace nedávno již vyhlášených bruselských všeobecných a plošných zákazů olova ve střelivu, že se mnozí v této partaji již ověřeně snaží iniciovat zákazy přímo v naší Sněmovně“. „Tedy ještě vůbec dříve, než je vůbec odhlasuje a prosadí úředníci Evropské komise,“ poznamenává s komentářem, že postupné omezování týkající se zbraní je nyní „mazaně maskované za ‚ekologii‘“.

Zákaz olova ve střelivu navrhoval pirát Zbyněk Janoška, který působí i ve společnosti Birdlife, provázané s Českou společností ornitologickou. Vedení Ligy LIBE tuto organizace považuje za „ekoextremistickou“ a poukazuje, že je dle nich příjemcem „záhadně obrovských dotací“ a operuje s až půlmiliardovým rozpočtem.

Připomíná, že tato neziskovka se „proslavila“ již dříve, a to vypracováním pravidel pro zákaz používání olova na mokřadech, které poté doručila Evropské komisi a ta je nakonec schválila. Dle Ligy LIBE byla ovšem definice mokřadu „doslova každá louže“ a ve věci nakonec zasáhl i úřad evropského ombudsmana, který shledal, že Evropská komise ve věci procesu zákazu olova pochybila.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Jiří Strýček byl položen dotaz

Důchodová reforma

Jak vysvětlíte, že SPD je schopné s vládou jednat o důchodech a prý i nějaké jejich návrhy připouští, ale vy se s vládou nedomluvíte? Není problém u vás? A chápu správně, že pokud vyhrajete volby, tak celou reformu, kterou tato vláda schválí zrušíte? A máte za ni už náhradu? Protože když jste byli v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…