„Teď když už je to hotové, tak popíšu pár věcí, co se mezitím dělo v zákulisí,“ zmínil ve svém příspěvku Janda.
„Američané to po kauzách Libanon a vrtulníky považovali za dost zásadní ukazatel, zdali se českému státu dá věřit jako spojenci. Šlo o binární volbu – buď ho předáme našemu americkému spojenci, který proti němu má detailní obžalobu, nebo se zachováme jako zrádce našich spojenců a předáme ho Rusku, které si najednou vykouzlilo nějaký absurdní trestný čin před mnoha lety, aby mohlo formálně požadovat Nikulinovo vydání. Američané to jasně chápali, představitelé jejich ministerstva zahraničí i bezpečnostních institucí mi to v privátních rozhovorech dost jasně popisovali před pár týdny, když jsem byl ve Washingtonu,“ píše Janda.
Podle jeho slov v zákulisí Moskva vytvořila obrovský tlak. „Jejich velvyslanec Miloš Zeman sloužil svému pánovi. Tlačil ve jménu Ruska, jak to jen šlo, psal o tom Respekt a další média. Tady šlo o naprosto doslovnou sabotáž od Nejedlého party – pracovali a pracují pro Moskvu proti našim spojencům,“ sdělil dále Janda. A podotkl i to, že Nikulin byl pro Moskvu tak důležitý, že jej osobně zmiňoval v telefonátu ruský diktátor Vladimir Putin.
„Tolik se báli, že ho vydáme Američanům, kterým pak řekne více o tom, jak ruské zpravodajské služby užívají hackery k útokům proti západním institucím. Proto se Hrad teď tolik vzteká, protože určitě dostanou čočku od svých pánů z Moskvy. Byl to dobrej tejden. Začali jsme se Sovětům a jejich loutkám aspoň trochu bránit. Připíjím na sílu a čest těch, kteří chápou, kdo jsou naši spojenci a kdo zrádci. Jednou zvítězíme, i proto, že čas hraje pro nás,“ dodal Janda.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef