Nalejme si ale čistého vína, Šlachtův útvar dlouhodobě překračoval kompetence dané Policejním prezídiem, korupci má vyšetřovat pouze Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality, v několika případech vnikli i do vod Generální inspekce bezpečnostních sborů. Neexistují přesné informace, kolik z mediálně masírovaných kauz se ÚOOZ, soudy pravomocně odsoudily, a útvar sám tyto informace na žádost ParlamentníchListů.cz odmítl poskytnout, s tím, že „nějakou samostatnou tabulku nevede“.
Zarážející na divadelní hře Roberta Šlachty je fakt, že se sám v roce 2007 podílel na reformě policie pod názvem „Jsme jeden tým“, která se velmi blíží té, kvůli které ohlásil odchod do civilu, a tehdy řady policie opustit nehodlal.
Tehdejší reforma měla čtyři body - personál policie, trestní řízení, organizační strukturu a úniky informací z policejních spisů. Jedna z významných změn měla postihnout vedení trestního řízení. V minulosti docházelo často k tomu, že na velkých kriminálních případech pracovalo víc útvarů, které si místo spolupráce spíš škodily. „Na velkých případech budou od teď pracovat speciálně složené týmy napříč útvary. Odpadnou tak kompetenční spory a zbytečná administrativa,“ vysvětlil tehdy náměstek Policejního prezidenta Jiří Houba. V organizaci útvarů mělo dojít k jistému zeštíhlení, protože se měl snížit velký počet řídících funkcí. Šlachta byl v té době zástupce ředitele republikové kriminálky a následně byl jmenován šéfem ÚOOZ, kde nahradil Jana Kubiceho. Šlachta se po oznámení dotkl citlivého tématu - bývalého sporu Jana Kubiceho s šéfem Národní protidrogové centrály Jiřím Komorousem. „Něco takového se nesmí opakovat. Garantuji, že dodržíme tu myšlenku a skutečně budeme jeden tým,“ řekl tehdy Šlachta. Jeho slova se po letech ukázala jako nepravdivá, usurpoval si za vydatné podpory některých žalobců pravomoci ostatních složek, jeho detektivové otevřeně vystupovali proti práci ostatních kolegů.
ParlamentníListy.cz proto chtěly proto ještě před Šlachtovým odchodem znát názor na reformu a také například to, jak jsou jeho detektivové při vyšetřování úspěšní. „Obdrželi jsme Vaše dotazy, týkající se reorganizace policejních útvarů. Dosud jsme s ničím nebyli seznámeni a nemáme tedy žádné relevantní informace. Proto se náš útvar v této chvíli nebude v této souvislosti k ničemu vyjadřovat,“ začal s odpověďmi mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták. Šlachtův útvar se v letošním roce k nové problematice kybernetické kriminality rozrostl na cca 500 policistů a občanských zaměstnanců. „Ucelený přehled o jednotlivých trestních řízeních ve stádiu vyšetřování je veřejně přístupný na našich webových stránkách, kde najdete kompletní seznam tiskových zpráv od roku 2008. Výjimku tvoří pouze ty případy, u kterých si poskytování jakýchkoliv informací vyhradili dozorující státní zastupitelství. Nějakou samostatnou tabulku zpracovanou nemáme,“ zareagoval Hanták na otázku, kolik případů se ÚOOZ skutečně podařilo dotáhnout do konce, tedy do pravomocného rozsudku. „Informace o tom, kolik našich kauz bylo odsouzeno či zproštěno nemáme. Vyšetřování i následná soudní projednávání jsou totiž mnohdy záležitostí i několika let. Předpokládáme, že nějakou hlubší analýzu činnosti našeho útvaru by mohlo mít v současné době zpracovanou Policejní prezidium,“ dodal Hanták. Poslední výroční zpráva ÚOOZ, dohledatelná na internetu, je z roku 2011. Policejní prezídium na otázky ParlamentníchListů.cz nezareagovalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný