Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová je po 25 letech nejvýše postaveným americkým činitelem, jenž na Tchaj-wan zavítal. A to přesto, že čínský ministr zahraničí Wang I varoval, že američtí politici, kteří si v otázce Tchaj-wanu zahrávají s ohněm, neskončí dobře. Čínské hrozby Pelosiová neuposlechla a její přílet na Tchaj-wan sledovaly na webu Flightradar24 statisíce lidí.
„Americká solidarita s lidmi Tchaj-wanu je více důležitá než kdy jindy,“ uvedla podle agentury Reuters Pelosiová – a dodala, že návštěva není v žádném případě v rozporu s dlouhodobou politikou Spojených států.
Pelosiovou na letišti v Taipei přivítal tchajwanský ministr zahraničí Joseph Wu a zástupkyně USA na Tchaj-wanu Sandra Oudkirková. Ve středu ráno se má Pelosiová setkat s prezidentkou Cchaj Jing-wen.
Tchaj-wan pokládá Čína za svou odpadlickou provincii. I z toho důvodu Peking uvedl, že návštěvě Pelosiové na Tchaj-wanu nebude čínská armáda nečinně přihlížet. Ve vodách východně od ostrova jsou v současné době čtyři americká válečná plavidla, včetně jedné letadlové lodi. V blízkosti střední linie rozdělující průliv mezi ostrovem a pevninou pak prolétla v úterý ráno čínská letadla, několik čínských válečných lodí se od pondělí zdržovalo v blízkosti této neoficiální námořní hranice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.