Server ale upozornil, že svědci byli ochotni mluvit pouze v anonymitě. „Hornochová tehdy jasně říkala: Nevíme, co se během přípravy objeví, nechme to plošné a výjimky udělejme podle potřeby za pochodu. Nebylo totiž na stole žádné jasné zadání, jak přesně má EET v praxi vypadat, zároveň byl tlak, aby to bylo co nejrychleji, takže se chtěla vyvarovat potíží,“ uvedl jeden z úředníků, který byl do celého procesu zapojený.
O tom, že neexistovalo přesné zadání, mluví i další svědci. „Každý týden to bylo jinak. Z vedení ministerstva přišel nějaký požadavek, který se začal zpracovávat, za pár dní ale bylo všechno jinak. A dělalo se zase na něčem jiném,“ potvrdil jeden ze svědků.
Ve finále se navíc objevily obavy, jak se to zvládne technicky. Šlo především o to, jak a v který okamžik by se registrovaly platby u e-shopů. I to mělo být podle zdrojů Neovlivní.cz důvodem, proč ministr Babiš přišel s návrhem osvobodit od registračních pokladen ty obchody e-shopů, v nichž platba proběhne kartou přes internet. Podle druhé výjimky by se EET neměla týkat i těch živnostníků, jejichž roční obrat se vejde do 250 tisíc a zřídí si paušální daně.
Celý text je ZDE
Andrej Babiš naopak svaluje vinu na své podřízené. A tvrdí, že připomínky k zákonu se mu sešly až na poslední chvíli.
„Byl naštvaný za e-shopy, protože to říkal od začátku, ale úředníci to nebyli schopni vyargumentovat. Až když se ozvali lidé z e-shopů, uznali chybu. A ty data ohledně další výjimky prostě neměli k dispozici, neevidovali je, až pak na jeho požadavky,“ popsal Babišovu obhajobu jeden z jeho spolupracovníků.
Ministr financí to nakonec řekl i veřejně. Na přímý dotaz Hospodářských novin, zda tedy jeho podřízení byli dlouhodobě proti a on musel bouchnout do stolu, Andrej Babiš odpověděl: „Ano, takhle to bylo.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam