Uniknuté nahrávky důstojníků německého letectva zachycují rozhovor o dodávkách raket dlouhého doletu na Ukrajinu a o jejich možných cílech. Důstojníci diskutují o tom, jak by rakety mohly zasáhnout Kerčský most, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem.
Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu dle BBC označil únik informací za „velmi vážnou záležitost“. „Je to velmi vážná věc, a proto je nyní předmětem velmi pečlivého, velmi důkladného a rychlého vyšetřování,“ prohlásil Scholz.
Podle časopisu Der Spiegel se videokonference neuskutečnila na tajné interní armádní síti, ale na platformě Webex, z níž unikla a následně záznam v pátek zveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Zvukový záznam v délce 38 minut okomentovala s tím, že jde o důkaz, že Německo plánuje údery na Krym.
??BREAKING || An audio call between high-ranking German Luftwaffe officers planning attacks on the Russian targets including the Crimean Bridge was made public.
— Bloomberg Whistleblower (@bloombergblower) March 1, 2024
Is this leak the real reason behind Olaf Scholz's denial of Taurus missiles to Zelensky? pic.twitter.com/KoDxO4czxU
Na nahrávce němečtí důstojníci diskutují o možném použití raket Taurus německé výroby ukrajinskými silami a o jejich potenciálním dopadu, přičemž mluvčí německého ministerstva obrany agentuře AFP potvrdila, že byl tajný rozhovor důstojníků letectva odposloucháván, avšak dodala, že „nemůže s jistotou říci“, zda bylo s nahrávkou jakkoli dodatečně manipulováno.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.