Náraz do zdi. Dluhová brzda bude, říká ekonom

04.07.2021 21:42 | Zprávy

Státní rozpočet v polovině roku vykázal schodek rozpočtu, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji státu, rekordních 265,1 miliardy korun. Vývoj veřejných financí je v současné době takový, že Česko narazí na „dluhovou brzdu“ už v roce 2024. Podle ekonoma Národní rozpočtové rady Jana Pavla by musel stát ušetřit ročně 20 miliard korun navíc. Cestou je buď zvyšování daní, nebo snižování výdajů.

Náraz do zdi. Dluhová brzda bude, říká ekonom
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto

Státní rozpočet je podle Jana Pavla stále negativně ovlivňován restriktivními opatřeními a výdaji spojenými s covidem. Může tornádo, které poničilo několik obcí na jižní Moravě, způsobit státní kase nějaké vážnější problémy? „Nedomnívám se, že by to znamenalo nějaké hlubší propady veřejných financí. Je to záležitost, ve které se veřejné finance musí angažovat, ovšem důležité je říci, že to je záležitost jednorázová. A to znamená, že výdaje, které půjdou ať už na opravu veřejné infrastruktury, nebo jako kompenzace lidem, kteří byli zasaženi přírodní katastrofou, se dále nebudou opakovat.“

Co si myslí ekonom o slovech ministryně financí Aleny Schillerové, že z krize se musíme proinvestovat a pomoci si ekonomickým růstem? „Nerovnováha veřejných financí, která je v současné době poměrně značná, je dominantně strukturálního charakteru. To znamená, že tady ekonomický růst nepomůže,“ domnívá se Pavel. „Neobejdeme se tak bez opatření, která nebudou populární, tedy ať už redukce na výdajové straně, nebo zvyšování daňových příjmů.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Martin Baxa byl položen dotaz

Hospodaření ČT

Prosadili jste zvýšení poplatků pro ČT a ČR. Jak ale vysvětlíte, že budeme platit víc, ale systém kontroly hospodaření jste ponechali tak jak je - tedy neprůhledný? Proč, když jde o veřejnou službu, z veřejných peněz, nemá veřejnost možnost nahlédnout do toho, jak se s jejich penězi nakládá? To vám ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala vysílal s tabulkou: Levný benzín na Velikonoce, díky správným rozhodnutím vlády

22:35 Fiala vysílal s tabulkou: Levný benzín na Velikonoce, díky správným rozhodnutím vlády

Premiér Petr Fiala rozjel na sociálních sítích nový pořad Čísla a data. A v mimořádném velikonočním …