Náraz do zdi. Dluhová brzda bude, říká ekonom

04.07.2021 21:42 | Zprávy

Státní rozpočet v polovině roku vykázal schodek rozpočtu, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji státu, rekordních 265,1 miliardy korun. Vývoj veřejných financí je v současné době takový, že Česko narazí na „dluhovou brzdu“ už v roce 2024. Podle ekonoma Národní rozpočtové rady Jana Pavla by musel stát ušetřit ročně 20 miliard korun navíc. Cestou je buď zvyšování daní, nebo snižování výdajů.

Náraz do zdi. Dluhová brzda bude, říká ekonom
Foto: pixabay.com
Popisek: Krize - ilustrační foto

Státní rozpočet je podle Jana Pavla stále negativně ovlivňován restriktivními opatřeními a výdaji spojenými s covidem. Může tornádo, které poničilo několik obcí na jižní Moravě, způsobit státní kase nějaké vážnější problémy? „Nedomnívám se, že by to znamenalo nějaké hlubší propady veřejných financí. Je to záležitost, ve které se veřejné finance musí angažovat, ovšem důležité je říci, že to je záležitost jednorázová. A to znamená, že výdaje, které půjdou ať už na opravu veřejné infrastruktury, nebo jako kompenzace lidem, kteří byli zasaženi přírodní katastrofou, se dále nebudou opakovat.“

Co si myslí ekonom o slovech ministryně financí Aleny Schillerové, že z krize se musíme proinvestovat a pomoci si ekonomickým růstem? „Nerovnováha veřejných financí, která je v současné době poměrně značná, je dominantně strukturálního charakteru. To znamená, že tady ekonomický růst nepomůže,“ domnívá se Pavel. „Neobejdeme se tak bez opatření, která nebudou populární, tedy ať už redukce na výdajové straně, nebo zvyšování daňových příjmů.“

Národní rozpočtová rada varovala, že už v roce 2024 hrozí prolomení tzv. dluhové brzdy, která je stanovená na 55 % hrubého domácího produktu. Dá se to ještě zvrátit? A kolik to bude stát obyčejného Čecha? „Zvrátit to lze. Stačí jen konsolidaci na následující roky udělat o trošku větší,“ říká ekonom. „Vláda v současné době předpokládá meziroční tempo konsolidace v rozsahu 0,5 procenta HDP. Aby bylo zabráněno dosažení hranice dluhové brzdy, muselo by se každoroční konsolidační úsilí zvýšit na 0,8 procenta HDP. V příštím roce tak vláda předpokládá zlepšení strukturálního salda o 31 miliard korun, bylo by však potřebné ještě zhruba 20 miliard korun přidat. To by znamenalo zvýšení příjmů, tedy daní, nebo redukci výdajů v rozsahu přibližně 1800 korun na jednoho obyvatele České republiky.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…