„Česká republika by mohla pomoci, kdyby... Musíme si uvědomit, jestli tak činíme, nebo chceme činit se souhlasem syrské vlády, protože stále jsme zemí, která má s Asadovou zemí diplomatické vztahy. Ta země neumožňuje adopci dětí. Musíme si také uvědomit, jestli chceme přijímat děti, kterým říkáme sirotci, natrvalo, nebo na dočasnou dobu,“ podotkl úvodem Kotrba. Následně poukázal, že je nutné těmto dětem zabezpečit vzdělání. „A řekněme si, kolik učitelů je schopno se domluvit plně arabsky,“ poznamenal s tím, že je nutné tyto děti buď vyučovat v arabštině, nebo je učit česky. To by však podle jeho slov bylo komplikované.
„Šojdrová mluvila o uprchlickém táboře v Řecku. Řecko už není válečná zóna, ale bezpečná země. Nelze a není nutné transportovat děti z této země dál,“ poukázal také Kotrba.
„Je to naivní gesto. Oni nevědí, co činí, což u křesťanů bývá poměrně zvykem. Nejsme schopni říct, zda to jsou sirotci, nebo zda to jsou nezletilé osoby bez doprovodu. Nejsme schopni ani říct, že jsou opravdu nezletilí,“ poznamenal Kotrba a varoval před tím, aby se za dětmi nevypravili všichni příbuzní.
„Slovo sirotek bych používal velmi opatrně. Jejich věk bych bral bez testů velmi opatrně, s rezervou, protože se už ví, že migranti lžou o svém věku, o svém původu. A pokud bych pomáhal, tak bych pomáhal jako lazarité,“ zmínil Kotrba.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef