V samém úvodu rozhovoru se Koudelka jal vysvětlit, co jej vedlo k ukončení členství v ČSSD. „Je to strana, která podporuje zneužívání moci. Nyní jsem člen Trikolóry Václava Klause mladšího. Členství jsem ukončil, protože vedení strany chce zakonzervovat současné držitele moci ve státním zastupitelství,“ zdůraznil advokát.
„Já ze své činnosti advokáta, ale i z činnosti svých kolegů, kteří se na mě obracejí, vím, že za současného vedení státního zastupitelství dochází k manipulacím s trestním řízením, a to k některým velmi křiklavým a tvrdým příkladům,“ pokračuje exposlanec ČSSD.
Následně popsal konkrétní případy. Za nejzávažnější, co se nyní objevilo, považuje kauzu Libora Grygárka, kde soudy konstatovaly, že jeho trestní stíhání, které trvalo řadu let, vůbec nemělo začít. „To trestní stíhání bylo zcela vymyšlené. Šlo o případ, kdy Grygárek byl údajně stíhán za to, že postupoval nesprávně v případu trestního řízení a vyřízení právní pomoci švýcarských orgánů. Soud poukázal na to, že na vyřízení té právní pomoci se podíleli celkem čtyři státní zástupci. Jak z Vrchního státního zastupitelství v Praze, tak z Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Z této skupiny čtyř lidí byl ale stíhán pouze jediný,“ přibližuje případ Koudelka.
Stíháni by však z logiky věci měli být v tomto případě podle Koudelky všichni čtyři, jelikož všichni ten postup schválili, nebo nikdo. „Pokud byl však vybrán jeden člověk k trestnímu stíhání a ostatní nikoli, tak se obnovuje to, co tu bylo do roku 1989, kdy Státní bezpečnost někoho stíhala, protože to byl odpůrce režimu. A za totéž jiné osoby, zvláště své spolupracovníky, nestíhala,“ dodává s tím, že z hlediska manipulace s trestním řízením jde o něco velmi hrubého.
„Tím, že bylo stíhání Grygárka, tak Vrchní státní zastupitelství v Olomouci si tuto věc přivlastnilo s tím, že Grygárek jako zaměstnanec pražského státního zastupitelství musí být stíhán na Moravě. Na tento případ pak nabalilo ještě několik jiných případů, to pak vyvrcholilo známou razií na Úřadu vlády v Praze,“ podotkl moravský advokát.
„Celé toto trestní stíhání vnímám jako pokus o účelovou likvidaci pana Libora Grygárka na státním zastupitelství. A vnímám to i tak, že to pak bylo zneužito k té akci v roce 2013 na Úřadu vlády, která také pak vedla k pádu vlády, což považují za zásadní spiknutí proti demokratickému řadu po roce 1989,“ shrnul Koudelka.
Koudelka byl sociálním demokratem celých 25 let, moderátor Luboš Xaver Veselý se proto zajímal, jaká jména podle něj mohou za úpadek ČSSD. „Já do ČSSD vstupoval v době, kdy byl předsedou Miloš Zeman a stal se hlavním vůdcem opozice. Žádný Zemanův nástupce v pozici předsedy ČSSD neoslovil lidi tak významně jako on. Zemanův úspěch byl dlouhodobý a dokazuje to i tím, že se stal prezidentem republiky,“ uvedl Koudelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab