Národní koalice proti suchu probere například děčínský jez

06.02.2019 6:10 | Zprávy

Dnes se podruhé sejde národní koalice pro boj se suchem. Ministři dopravy, zemědělství a životního prostředí mimo jiné proberou stavbu vodního stupně v Děčíně, který by zvýšil splavnost Labe. Ostatní ministerstva budou informovat o svých pokrocích v plnění koncepcí proti suchu a jak by se řešil suchý rok, kdyby letos znovu přišel. První jednání bylo loni v létě, koalice měla v plánu se scházet jednou za dva měsíce, případně častěji.

Národní koalice proti suchu probere například děčínský jez
Foto: František Havlát
Popisek: Začínající eroze půdy na cca 120 ha půdním bloku

"Diskuse se bude týkat především připravenosti státu na případný suchý rok," sdělil ČTK za resort životního prostředí Ondřej Charvát. Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) pak v minulém týdnu informoval, že jeho úřad jedná s Evropskou investiční bankou o investičním úvěru na osm miliard korun. Stát by tak měl zajištěné peníze na plánované vodohospodářské projekty, jako je propojování vodárenských soustav nebo stavba přehrad. Podmínkou přijetí úvěru by musela být větší výhodnost než zadlužení se u komerčních bank. V současnosti se plánuje například stavba nádrží na Rakovnicku a v okolí nebo stavba přehrady Skalička na Bečvě. Toman chce o úvěru ještě jednat s ministerstvem financí, neposvětila jej také zatím vláda.

Stát plánuje investice do stavby přehrad, například pod plánovanou Skaličkou v povodí Bečvy pokračují výkupy pozemků. Dokončené jsou studie proveditelnosti přehrad Kryry, Senomaty a Šanov, projektové práce pokračují také na přehradě ve Vlachovicích, kde ministerstvo chce předložit návrh na výkup pozemků vládě koncem prvního čtvrtletí. Je také podaná žádost o vydání územního rozhodnutí k Novým Heřminovům. Plánuje se také zvyšování hladiny Novomlýnských nádrží, voda by se pak mohla využít na závlahy sadů nebo vinic. Úřad v posledních čtyřech letech dal na opatření proti suchu 29,4 miliardy korun, většinou z peněz EU.

Úřad ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) pak v prosinci spustil první verzi předpovědního systému HAMR. Nabízí údaje o aktuálním stavu řek, půd i hladin podzemních vod či informace o možném nedostatku vody v určité oblasti. Druhou fázi systému úřad spustí letos v létě. Ta by měla komisím pomoci prověřit potenciální dopady vyhlášení stavu nedostatku vod. Tyto komise ale zatím neexistují, definuje jej až novela vodního zákona, kterou ještě vláda neprojednala, od listopadu je v meziresortním připomínkovém řízení. Ministerstvo chce také pokračovat v projektech na zajištění vody pro menší obce, jež nejsou napojeny na kapacitní vodovody.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fialova největší ostuda.“ Vláda schválila nebezpečný zákon, varuje člen Rady ČT

15:37 „Fialova největší ostuda.“ Vláda schválila nebezpečný zákon, varuje člen Rady ČT

Člen Rady České televize a publicista Pavel Matocha napadl vládou Petra Fialy zavedený paragraf 318a…