Naše armáda není připravena. Nelze to skrývat, varuje poslanec Gabal

13.12.2015 19:38 | Zprávy

Podle sociologa a místopředsedy sněmovního výboru pro obranu Ivana Gabala (KDU-ČSL) česká armáda prožila dekádu brutálních škrtů a redukce svých schopností, a i když s ekonomickým růstem dostala přidáno, není to prý ani zdaleka tolik, kolik by potřebovala. „Nejsme připraveni a chemiky nebo polní nemocnicí svou nepřipravenost nezakryjeme,“ uvedl v rozhovoru pro MF Dnes.

Naše armáda není připravena. Nelze to skrývat, varuje poslanec Gabal
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Ivan Gabal

Poslanec v rozhovoru řekl, že tím, jak roste ekonomika, roste i odhad HDP pro další roky. „Udržet alespoň procento znamená růst reálné vynakládané částky. Přibývající asi čtyři miliardy pro příští rok sice uspokojují současné ambice generálního štábu a Ministerstva obrany, ale otázka je, zda tento vývoj vyhovuje potřebám růstu naší bojeschopnosti vzhledem k vývoji a rychlé změně bezpečnostní situace,“ poznamenal a dodal, že odpověď na bojeschopnost a vývoj zní určitě záporně.

Podle Gabala je podstatné srovnání naší kondice s vývojem bezpečnostních rizik a oprávněnými požadavky spojenců. „Musíme si uvědomit, že USA podstatně snižují obranné výdaje, zabývají se situací v Pacifiku, mají před prezidentskými volbami a v neposlední řadě vidí situaci na Blízkém východě jako odpovědnost Evropy, jakkoliv jejich aktivita v leteckých operacích proti ISIS stojí deset milionů dolarů denně,“ řekl dále v rozhovoru s tím, že se prý v Sýrii neformuje široká mezinárodní koalice, ale naopak se údajně posiluje eskalace mezi Ruskem na jedné straně a Tureckem, potažmo Spojenými státy, na straně druhé.

Jak ale uvedl, díky už zmíněné rostoucí ekonomice je právě teď ideální čas na zvýšení rozpočtu obrany, a výbor pro obranu tak prý letos věnoval velkou pozornost posouzení rozpočtu z hlediska bojové kondice armády i jednotlivých jednotek. „Do značné míry jsme této perspektivě přizpůsobili již přípravu rozpočtu pro letošní rok,“ informoval a připomněl, že do rozpočtu požadoval ještě o dvě miliardy navíc, což se prý ale nakonec nepovedlo kvůli rozhodnutí Ministra financí Andreje Babiše.

„Je to podle mě určitý projev nedůvěry vůči resortu obrany. A také projev toho, že se resort obrany finančně řídí z Ministerstva financí,“ podotkl posléze a přiznal, že to považuje za chybné a v dnešní bezpečnostní situaci dokonce i za opravdový hazard.

Potřeba modernizace zbraní i navýšení počtu vojáků o několik tisíc

Armáda podle Gabala potřebuje přidat především na modernizaci protivzdušné obrany, obměnu vrtulníků a přezbrojení brigády dosud operující na starých bojových vozidlech pěchoty. Ty by měly nahradit moderní pásová vozidla a mělo by prý dojít i k další obměně zastaralé sovětské bojové techniky. „Jde také ale o robustní navýšení stavů armády a záloh, tak abychom doplnili jednotky alespoň na 90 procent. To znamená jen u armády navýšení o cca 5 tisíc až 7 tisíc na 23 tisíc vojáků a vojákyň ve zbrani,“ doplnil a ještě dodal, že jsou tu i urgentní požadavky plynoucí jak z údajných útoků Ruska na Ukrajině i jeho mimořádné vojenské expanze do Středomoří, tak i z hlediska eskalace války v Sýrii a Iráku s návaznou uprchlickou vlnou.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Česká republika podle lidoveckého poslance nyní stojí před potřebou investic do modernizace, ale i investic do obnovení schopností promyslet a plánovat investice a rozvoj, organizovat se, zásobovat, dopravit se, udržet se v nasazení, mít rezervy sil, rotovat vojáky atd. „Armáda sice tyto schopnosti zcela neztratila, ale je cítit, že v tom máme problémy,“ varoval a přiznal, že je podle něj namístě posouzení našich angažmá v době expanze nových rizik v okolí Evropy a na východ i jih.

„Co nás určitě neobejde, je prudký nárůst zapojení Ruska jak v bojích a leteckých operacích v Sýrii, tak zejména expanzí své přítomnosti ve Středomoří, budováním nových základen i stupňováním tlaku na Turecko,“ naznačil, koho se opravdu obává.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jzd

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

20:59 Ivan Hoffman: Trump zvolen. Takže progresivně liberální Amerika není většinová, jen ukřičená

POHLED IVANA HOFFMANA Ukázalo se, že progresivně liberální Amerika není většinová, ale pouze hlasitá…