V médiích se velmi proslavil masakr v Buči. Ovšem měst zničených během bojů ukrajinských a ruských sil je víc, například Boroďanka, která se od Buči nachází nedaleko. Ukrajinská nejvyšší státní zástupkyně Irina Venedyktová míní, že v Boroďance se děly ještě horší zvěrstva než v Buči.
Záběry ze zničeného města přinesla například agentura AP, ale i jiná média. Ikonický je například panelák, který byl v podstatě přeťat v půl, když na něj z ruského letadla dopadla bomba. Před tímto domem je také několik poškozených topolů.
Záběry agentury AP
Video z oblasti přinesl také britský bulvární deník The Sun. Je na něm ukrajinský kněz, modlící se zřejmě za oběti. Za ním stojí podle uniforem a insignií tři příslušníci SBU, tedy Služby bezpečnosti Ukrajiny (ukrajinská civilní kontrarozvědka), která je přímo podřízena prezidentovi. Prostřední z nich se při modlitbě křižuje.
Ovšem ze záběrů zezadu je patrné, že dotyčný má na vestě také insignie SS Galizien, tedy 14. granátnické divize SS, dříve známé jako 14. dobrovolnická divize „Halič“, která vznikla za druhé světové války z haličských dobrovolníků ukrajinského původu. Tato divize vznikla v roce 1943, ale byla zničena při Lvovsko-sandoměřské operaci, později byla opět postavena, zasahovala například při Slovenském národním povstání a 10. května 1945 se vzdala západním spojencům. Dodejme, že jedním z Putinem uvedených důvodů pro válku proti Ukrajině je denacifikace Ukrajiny.
Záběry na nášivku SS Galizien
Zdroj: The Sun
Video podle vodoznaků pochází od turecké tiskové agentury Anadolu, která ho však na svých stránkách pro veřejnost nenabízí. Ve včerejším článku agentury se však nachází zmínka o „knězi modlícím se před obytným domem v centru města, který byl zničen ruským útokem ze vzduchu“. Podle více či méně zničených topolů před domem a záběrů na ruiny domu je celkem zřejmé, že video pochází ze zničené Boroďanky.
Záběry AP a The Sun/Anadolu
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.