Našli v pivě rasismus. Američtí vědci bádali. Kritici tomu prý nerozumí

21.11.2020 12:24 | Zprávy

V současné době se lidé od novinářů a sociologů co chvíli dozvídají, která z historických postav byli rasisté a které chování ve skutečnosti podporuje rasismus. V USA se objevila novinka na tomto poli: rasistické a bělošské je už i pivo. Dva sociologové o tom už sepsali knihu. „Dali jsme si za úkol zjistit, jak se nápoj z vody, obilí, kvasinek a chmele mohl tak spojit s bělošstvím ve všech rovinách, historicky, společensky, kulturně i ekonomicky,“ říkají Chapman a Brunsma. A pokud jim někdo nadává, tak prý neví, jak pivo vzniklo.

Našli v pivě rasismus. Američtí vědci bádali. Kritici tomu prý nerozumí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Půllitr piva, ilustrační foto

Není to tak dlouho, co zprávy o epidemii covidu přebily rasové nepokoje v USA, jež vyvolaly mimo jiné i další diskuse, co je rasistické, a co ne. V Česku tato diskuse, až na posprejování sochy Winstona Churchilla, příliš živnou půdu neměla; většinou byla odbyta vtipem, že se tedy zakáže název cikánská pečeně. V Americe však tato debata jede dál a vznikají v ní přinejmenším kuriózní závěry. Například, že pivo je rasistické.

Na toto téma sepsali celou knihu dva američtí sociologové, David L. Brunsma a Nathaniel G. Chapman. Kniha se jmenuje Pivo a rasismus: Jak se pivo stalo běloššským, proč na tom záleží a kdo se to snaží změnit (Sociologie rozmanitosti). Na internetovém obchodu Amazon se dá pořídit za přibližně 530 korun.

Autoři sepsali i odůvodnění, proč pivo je i není rasistické a proč o tom napsali knihu. „Následky rasismu jsou všude okolo nás, ale pro ty, pro které je současný systém výhodný, je nemusí být vidět. Jako sociologové jsme vyškolení v tom nepovažovat obvyklé za samozřejmé, v nahlížení za oponu. A tímto pohledem pak analyzujeme výrobky, jež jsou tak běžné, že si jich nevšímáme, ale které tvoří základ toho, kým jsme,“ píší.

Dále autoři říkají, že v současných USA je mnoho hnutí s různými pohnutkami, ale všechny se prý snaží o jedno – odhalit sociální nespravedlnosti, konkrétně rasové, ve všech aspektech lidského života. A podle autorů je načase se rasově podívat i na produkci zboží každodenní spotřeby.

„Pivní průmysl uznal, že má problém s rozmanitostí. Ve skutečnosti ho měl od začátku, od jeho vzniku a od počátku Ameriky. Také vzal na vědomí, že pořádně neví ani to, jak o tomto problému uvažovat, tím méně pak, jak ho napravit,“ tvrdí Chapman a Brunsma a dodávají, že napravit problém se částečně snaží minipivovary, ale také černošské a hispánské pivní festivaly.

„Od založení Spojených států amerických, přes vznik varných tradic, i v období prohibice, i po minipivovarové revoluci, pivo (jeho vaření, distribuce, marketing i spotřeba) bylo vždy bělošské a (re)produkovalo bělošství. Jako sociologům, kteří mají velmi rádi různá piva, nám to začalo vadit a začali jsme s výzkumem,“ vysvětlují autoři, jak se k tématu dostali. A chtějí najít příběhy, které kvůli bělošství zmizely nebo byly zapomenuty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

5:00 „Budou se dít věci.“ Za covidu drceni v ČT i vládou, nyní oceněni. Čeští vědci tuší, co vyplave

Jednou z institucí oceněných Společností pro obranu svobody projevu se stalo Sdružení mikrobiologů, …