Naštvaný Trump a „hodný Asad“: Převratný vývoj kolem Sýrie. Nové zprávy

02.01.2019 11:10 | Zprávy

Ohlášené stažení amerických vojáků ze Sýrie možná nebude tak rychlé, jak Donald Trump původně oznámil. Republikánský senátor prý Trumpa přesvědčil, aby se Američané stahovali chytře a zajistili, že kurdští spojenci nebudou v nebezpečí. Jenže podle amerických deníků Kurdové začnou po americkém stažení jednat s Bašárem Asadem o ochraně před Turky. Trumpovo rozhodnutí komentovala i Tereza Spencerová...

Naštvaný Trump a „hodný Asad“: Převratný vývoj kolem Sýrie. Nové zprávy
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Společná tisková konference Donalda Trumpa a Vladimira Putina.

Jsou lidé, kteří se nezavděčí. Jedním z nich je americký prezident Donald Trump, kterého média v USA tepou den co den. Jedno z těch rozhodnutí bylo stažení amerických sil ze Sýrie. Donald Trump si již v pondělí podle televizní stanice Fox stěžoval, že ho média kritizují za to, že jen plní svůj volební slib nezatahovat USA do „věčně trvajících válek“. „Jsem jediný člověk, který řekne, stahuji naše skvělé vojáky domů, s vítězstvím, a média mu nasadí psí hlavu,“ sdělil Trump na Twitteru v pondělí a dodal, že jsou za tím „falešná média a odborníci“, kteří již roky selhávají, a kdyby ve válce zůstal, nebyli by o nic šťastnější. Trumpův krok, který ohlásil v půlce prosince minulého roku, kritizovali jak demokraté, tak republikáni a rezignoval kvůli němu ministr obrany James Mattis.

 

Hlavním argumentem kritiků podle stanice Fox je, že stáhnutí amerických jednotek může umožnit návrat Islámského státu a prý se jedná i o zradu Kurdů, které to zanechá v situaci, kdy na ně může zaútočit Turecko. A stažení údajně dodá odvahu i Rusku a Íránu, tedy podporovatelům Bašára Asada.

Jedním z těch, kdo Trumpovi podle mnohých unáhlené rozhodnutí chtěl rozmluvit, byl například senátor Lindsey Graham. Ten se s Trumpem sešel v neděli a podle něj Trump proces zpomalil. „Prezident zajistí, aby jakékoliv stahování ze Sýrie bylo vedeno tak, aby bylo zajištěno:
1) že ISIS bude zničena
2) že na volné místo nenastoupí Irán
3) že naši Kurdští spojenci budou chráněni,

napsal potom na Twitter.

 

Že se z „okamžitého“ stažení stalo postupné, komentovala i Tereza Spencerová na TV Prima: „Donald Trump bojoval v Bílém domě o odsun vojsk ze Sýrie, který sliboval už před volbami, prý přinejmenším celý poslední rok… Kultovní republikánský jestřáb Lindsey Graham tvrdí, že odsun prezidentovi snad i rozmluvil… nebo odsun alespoň zpomalil… USA prý fakt nemají být „světovým četníkem“, ale Islámský stát prý porazit musejí… Odsun vojáků ze Sýrie a Afghánistánu má podporu většiny Američanů, sice těsné většiny, ale přece. Odcházejí, ale hodně, hodně pomalu, že to ani nikdo nepostřehne? Podle nejnovější nezaručené zprávy dal Trump armádě na odsun čtyři měsíce, což by odpovídalo i spekulacím, že prý kývl Izraeli, aby odsun nebyl jednorázový, ale postupný,“ dodává.

Slova Terezy Spencerové ZDE a ZDE

Spencerová také zmínila Kurdy, kteří se podle článku New York Times nehodlají nechat zmasakrovat tureckou armádou a začali v pátek jednat o ochraně s Bašárem Asadem. Podle New York Times tento krok americké činitele překvapil a mohl by pro Asada znamenat, že se otevírá možnost získat zpět regiony, které Kurdové dobyli. I když bylo Američanů v Sýrii jen okolo dvou tisíc, fungovali jako „deterent“, který bránil Turecku v útoku na Kurdy, a stejně tak působili i na síly Bašára Asada. Dle listu se kurdské síly YPG vyjádřily, že syrská vláda by měla poslat vojáky do města Manbídž, nacházejícího se poblíž hranic s Tureckem. „Tento požadavek znamená, že spojenec USA chce po nepříteli USA, aby je chránil před dalším spojencem USA,“ píší New York Times. O tom, že by do Manbídže přišla syrská armáda, píše i Washington Post. Prý to vítá Rusko, ale jen proto, že to posiluje nárok Bašára Asada na území Sýrie.

Celý článek ZDE

ZDE

a ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

13:20 Vážné. Fialovi se vysmál už i Jan Kraus

Výroky premiéra Petra Fialy o dorovnání německých platů za čtyři roky vyvolaly u řady lidí velké poz…