V čase vrcholícího léta si málokdo vzpomene na listopad minulého roku. Poté, co Energetický regulační úřad navrhl zvýšení regulované složky elektřiny pro domácnosti na rok 2024 o 71 procent oproti předchozímu roku, vystoupil premiér Petr Fiala s naléhavým prohlášením, že to je strašení lidí, že to tak nebude a že energie zdraží jen o pár procent. Zatímco si ale předseda vlády užívá v Itálii dovolenou, mezi lidmi a následně i v médiích přibývá hlasů, že si domácnosti musejí připlatit mnohem více než nějakých „pár procent“.
Především se to týká majitelů tepelných čerpadel, tedy tolik propagovaného zařízení, které mělo ušetřit až 2/3 nákladů na vytápění. Těm, kdo se pro něj v dobré víře rozhodli, výrazně vzrostly platby a za celý rok je čeká nárůst oproti loňskému roku nejméně o deset tisíc korun. „Je pro to několik důvodů. Primárně se jedná o regulovanou složku elektrické energie, kde distribuční sazba D57D vzrostla mnohem více než například pro elektrické kotle,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz bývalý předseda představenstva Pražské plynárenské Pavel Janeček.
Regulátor zakročil proti rychlému připojování
„Vyvozuji z toho, že ani provozovatelům sítí se nelíbí rychlé připojování tepelných čerpadel, protože tepelná čerpadla nejsou úplně to nejlepší pro elektrické sítě, takže v podstatě regulátor proti tomuto zakročil. To je jeden z důvodů. Další z důvodů je, že lidé si neuvědomili, že tepelné čerpadlo je v podstatě ve většině nemovitostí špatně fungující elektrický kotel . Že se hodí pro novostavby, pasívní domy, pro domy s nízkou tepelnou ztrátou jako takovou. Jinak má tepelné čerpadlo příliš malý tepelný spád tak, aby bylo schopno efektivně domy vytopit,“ upozorňuje energetický expert.
Tepelné čerpadlo bylo v poslední době velmi silně podporováno s odůvodněním, že jde o zařízení, které produkuje teplo bez fosilních paliv a je tedy šetrnější k životnímu prostředí. Jeho instalace přispívá k nižší produkci CO2 a pro svůj provoz potřebuje jen menší množství energie. Ovšem například tvrzení, že tepelné čerpadlo ušetří až 2/3 nákladů na vytápění ve světle aktuálního nárůstu plateb v domácnostech, které si ho pořídily, vypadá nyní trochu jako výsměch. Mnohé firmy, které tepelná čerpadla nabízely, slibovaly, že se postarají o získání státní dotace Nová zelená úsporám až ve výši 180 tisíc korun.
Když vytváříme dotované byznysy, popíráme trh
Neškodí si připomenout, co všechno program Nová zelená úsporám podporuje. Především jde o zateplení rodinných a bytových domů (zateplení fasády, střechy, stropů, podlah, výměny oken a dveří, stínicí technika), stavbu rodinných a bytových domů v tzv. pasivním standardu (pasivní domy) a nákup rodinných domů a bytů s velmi nízkou energetickou náročností. Peníze se najdou také na solární termické a fotovoltaické systémy, na výměnu neekologických zdrojů tepla za tolik adorovaná tepelná čerpadla či zdroje na biomasu, ale i za akumulační nádrže na zachytávání dešťové vody, využívání odpadní vody, na zelené střechy. Dotace z programu NZÚ byly cílené i na systémy řízeného větrání se zpětným získáváním tepla a na pořízení a instalaci dobíjecích stanic pro osobní vozidla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník