Předloha podle nich neupravuje způsob, jak by stát školní obědy finančně zajistil, a zřizovatelé škol by tak na ně většinou neměli peníze.
Sociální demokraté předpokládají bezplatné obědy ve státních, obecních a krajských zařízeních. V takovém případě by podle vládních právníků ale byla nutná i úprava zákona o poskytování dotací soukromým školám. Zdůvodnění předlohy podle nich navíc nevysvětluje, proč má být bezplatné školní stravování plošné, nikoli adresné jen pro děti z chudších rodin, a proč mají být vyloučeny děti z druhého stupně základních škol.
Protože jde o návrh koaličních poslanců, je možné, že kabinet se k němu nakonec postaví neutrálně, případně k němu nezaujme žádné stanovisko. O předloze rozhodne Parlament. Její rozpočtové dopady předkladatelé vyčíslili na 5,4 miliardy korun pro školní rok od září 2020.
Úpravu bezplatného školního stravování, které by bylo hrazeno ze státního rozpočtu, chce přichystat vláda jako celek. Premiér Andrej Babiš (ANO) počátkem loňského prosince navrhoval, aby obědy zdarma dostávaly všechny děti v základních a mateřských školách. Před Vánoci ale návrh omezil jen na děti z rodin, které na ně berou přídavky.
Dosud doplácejí na obědy ve školních zařízeních rodiče předškoláků 35 korun na den, děti školáků 25 korun. Nyní pomáhá dětem od tří do 15 let z chudších rodin docházet do školních jídelen program Ministerstva práce a sociálních věcí dotovaný z evropských fondů. Ministerstvo jej vyhlašuje vždy jen na jeden rok, v tomto školním roce je do něj zapojeno devět krajů. V Česku se díky němu v tomto školním roce pravidelně stravuje ve 480 školách zhruba 6000 dětí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp