Schůzi svolal předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Pravidla pro lobbování, jejichž schvalování poslanci nedokončili, na programu schůze naplánované na 6. srpna nejsou.
Závěrečné kolo jednání o obou návrzích ze sociální oblasti zákonodárci nestihli projednat na mimořádné schůzi tento týden ve středu. U pěstounských odměn se vedla debata zejména o snaze některých poslanců zrušit takzvané kojenecké ústavy.
Poslanci ve vládní novele navrhli například několik variant růstu odměn dlouhodobých i náhradních krátkodobých pěstounů, navázání těchto odměn na minimální mzdu i automatický valorizační mechanismus odměn. K úpravám patří také zavedení nové dávky, a to příspěvku při pěstounské péči.
Předlohu hnutí SPD kritizují zejména Piráti a lidovci. Odpůrci tvrdí, že změny mohou poškodit desetitisíce chudších lidí včetně seniorů, zdravotně postižených nebo lidí s duševním onemocněním.
Na programu mimořádné schůze je rovněž druhé čtení poslanecké novely, která by měla podle tvůrců zpřehlednit a zjednodušit systém sociálních služeb. Sněmovní sociální výbor se už dříve postavil proti navrhovanému pravidelnému růstu úhrad klientů za poskytování sociálních služeb. Předkladatelé ustoupili také od zamýšleného skokového zvýšení horní hranice sazeb těchto úhrad o pětinu. Růst nově navrhli jen pro denní limit za stravovací služby v pobytových zařízeních sociálních služeb a pro cenu oběda v pečovatelské službě.
Místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti) soudí, že kromě příštího pátku se Sněmovna v době parlamentních prázdnin už mimořádně nesejde. „Je předběžná dohoda na klidu zbraní, který by měl vydržet až do září,“ řekl ČTK.
Na poslední řádné schůzi před sněmovními volbami, která se uskuteční ve druhé polovině září, budou poslanci projednávat podle dohody členů vedení dolní komory zejména zákony vrácené ze Senátu. Ve třetím čtení by se poslanci měli zabývat předlohami, na kterých je shoda a u nichž je velká naděje, že je Senát schválí beze změn. Vládou navrhovaná pravidla pro lobbování mezi takové předlohy nepatří vzhledem k jejich kritice z řad ODS a TOP 09, které tvoří nejsilnější frakci v Senátu. „Nebudeme otevírat nová druhá a první čtení,“ dodal Pikal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.