Vyvlastňování pro stavby ke snížení nepříznivých účinků sucha je podle vládních legislativců možné ze stavebního zákona, který je předpokládá v souvislosti s objekty proti živelním pohromám. Sucho podle nich k takovým pohromám patří.
Předkladatelé z řad opozičních Starostů připouštějí, že vyvlastňování pozemků pro stavby proti suchu by už podle současných zákonů možné být mělo. Právní základ pro takový postup ale podle nich není kvůli obecným formulacím příslušných ustanovení jistý a může být zpochybněn. Novela by možnost vyvlastnění pro opatření proti suchu podle autorů uzákonila jednoznačně.
Vyvlastnění by bylo možné podle vodní novely u výstavby, oprav, úprav a modernizace staveb a opatření na zmírnění následků povodní a sucha, u staveb k zvýšení zadržovacích schopností krajiny, k zavlažování a k řešení odtokových poměrů v krajině.
Vláda nepodpoří navrhované zrušení povinnosti vymezování těchto staveb v územních plánech jako veřejně prospěšných. Podle autorů novely je to nadbytečné, zrušení povinnosti by mělo vést ke zrychlení přípravy jejich budování. Vládní legislativci uvedli, že úprava popírá význam územně plánovací dokumentace. Návrh jako celek navíc označili za „nesrozumitelný, zmatečný a legislativně technicky vadný“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk