Anticena bude udělována v pěti kategoriích. Jsou jimi Dlouhodobý slídil, Firemní slídil, Úřední slídil a Výrok Velkého bratra. Doplňuje je pozitivní cena pro ty, kteří se nějakým způsobem zasadili o ochranu soukromí.
„Cílem udělování anticen je zejména upozornit veřejnost na různá nová nebezpečí, která naše soukromí ohrožují. Čekáme opravdu silnou konkurenci, už teď se nám sešla řada zajímavých nominací jak na soukromé firmy či nové technologie, tak na úřady,“ uvedl za organizátory soutěže výkonný ředitel Iuridicum Remedium Jan Vobořil.
Ministerstvo dopravy bylo nominováno za novelu drážního zákona, konkrétně za povinnost dopravců rok evidovat informace o cestujících v centrální databázi. Vnitro si nominaci vysloužilo za návrh na propojování informací policie a zpravodajských služeb. Navrženo bylo také za to, že umožnilo neoprávněné přístupy do registru obyvatel. Vedení Prahy bylo nominováno za nápad sledovat obsazenost bytů podle spotřeby elektřiny.
Za loňský rok jednu z anticen získala společnost Facebook za dlouhodobě nezodpovědný přístup k osobním datům. Největším slídilem se stala Finanční správa ČR za vyžadování informací o svatebních hostinách od novomanželů. Cenu obdržela i společnost vyrábějící robotické vysavače, které shromažďují informace o svých majitelích. Za výrok požadující zavádění inteligentních kamerových systémů do škol pak ocenění získal někdejší kandidát hnutí ANO na primátora Petr Stuchlík.
Ceny Big Brother Awards, nazvané podle postavy z románu George Orwella „1984“, byly poprvé udělovány ve Velké Británii v roce 1998. V České republice byly předávány poprvé 28. října 2005 v divadle Na zábradlí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk