„Vláda neustále podněcuje v naší zemi nejenom chudobu, ale i nenávist a nesvobodu. Myslím, že to přechází přes jakoukoliv únosnou hranici. Když ta vláda se pokouší být v nějakých mezích a zůstat v nějakých mezích, tak to beru, a považuji to za součást politiky. Ale pokud už nám tady premiér Fiala začne říkat, že jsme špičkou v oblasti dopravy a obrany, tak už si říkáte, že si z nás opravdu dělají legraci. A na to následuje pan Stanjura, který nám oznámí, že přestože daně rostou, tak vláda svůj slib o tom, že je nebude zvyšovat, dodržela. Tak to už tomu vůbec nerozumím. To je úplně mimo moje chápání. Ale potom přijde drzost opravdu toho nejtěžšího kalibru, kdy pan Skopeček se vyjádří v tom smyslu, že ten, kdo říká, že vláda okradla důchodce, tak se chová jako populista na úrovni šmejdů. Já nevím, co na tohle mám říct, pan Skopeček podle mého názoru ztratil už veškerou sebereflexi, protože přece všichni vidíme, co se v téhle zemi stalo,“ poznamenal Rajchl.
„Vláda v momentě, kdy důchodcům snížila valorizaci, protože to je to nejjednodušší a nejzbabělejší, co vůbec může udělat, prostě škrtnout peníze těm nejzranitelnějším. Těm, kteří se nemohou bránit. Právě proto, že mají většinu v Poslanecké sněmovně a že mají většinu v Senátu, a že mají na Hradě prezidenta, který v podstatě ani neví, co se děje. A ještě ten zákon podepíše a ještě řekne, že na sebe podá ústavní žalobu. Oni to vědí, že porušují zákon, oni to vědí, že porušují ústavu. A přesto k tomuto kroku sáhnou. Jenom proto, že mohou, jenom proto, že vědí, že je vlastně všechny ty součásti moci výkonné, zákonodárné i soudní dokážou uchránit. A to, že k tomu sáhli, je něco pro mě naprosto nepředstavitelného, nepochopitelného, jak už jsem řekl, především zbabělého,“ dodal Rajchl.
„A že přijde tlak, aby si snížili poslanci platy sami. Všechny strany v té Sněmovně řekly, že se shodly na tom, že si platy sníží. Psal se únor roku 2023. Všechny strany řekly: Ano, my se na tom shodujeme. Ale neshodujeme se na tom, jak. Samozřejmě, že do dneška ty platy snížené nejsou a snížené ani nebudou. Oni sami si do těch peněženek nesáhnou. Oni sami nepůjdou příkladem všem těm lidem. Samozřejmě, že jde v podstatě o to, že na těch poslaneckých platech se tolik neušetří jako na důchodech. To ví každý, já to v žádném případě nezaměňuji, ale já říkám, že v jakékoliv firmě, v jakémkoliv subjektu, kde někdo řídí nějakou entitu, tak musí jít sám vždycky příkladem. To znamená, že pokud jsou těžké časy a je potřeba šetřit, tak musí začít u sebe. Když budu šéfem firmy a budu brát 100 tisíc, a budu tam mít zaměstnance, kteří budou brát dvacet, tak samozřejmě, když snížím všem třiceti zaměstnancům plat o pět tisíc, tak ušetřím víc než když si snížím plat sám sobě o pět tisíc, nebo o deset tisíc. Ale ti zaměstnanci to prostě nikdy nevezmou, pokud jim řeknu: Vám pět tisíc vezmu a sobě ne. Sobě si ty peníze nechám. To je prostě princip lídrovství. To je to, když tomu státu nevládnete a neuzurpujete ho, ale když ho skutečně vedete jako lídr. A jestliže je potřeba šetřit, tak musí ti politici začít u sebe,“ dodal Rajchl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef