Přestože se aktuálně setkáváme s tvrzeními, že za vysoké ceny plynu může výhradně až omezení dodávek z Ruska, japonská banka připomíná, že jde o evropský problém mnohem starší a že energetická krize v Evropě začala již několik měsíců před ruskou invazí na Ukrajinu na konci roku 2021, tedy období, u nějž si Češi vybaví zejména tehdejší pád Bohemia Energy.
To, co začalo jako krize cen plynu v letech 2021 a 2021, se pak podle zprávy japonské MUFG katapultovalo do strukturálního makroekonomického problému a její rozhovory s průmyslovými uživateli plynu a elektřiny mají naznačovat, že problémem již nejsou ceny plynu, ale spíše slabá poptávka koncových uživatelů.
Proč tomu tak je? Podle MUFG se tak děje, jelikož napříč starým kontinentem mnoho energeticky náročných podniků buď již zavřelo, nebo omezilo výrobu poté, co se nedokázaly vyrovnat s vyššími cenami energií. Evropa tak dle banky „překonává svou energetickou krizi díky tlaku na své průmyslové centrum“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas