Rohingyové podle mediálního mainstreamu utíkají do Bangladéše před násilím, kterého se jim dostalo od buddhistů v Barmě. Svět projevuje nad tímto exodem pobouření, Barma čelí ostré mezinárodní kritice a internet zaplavují dramatická videa migrujících průvodů. Někteří dokonce požadují, aby nejvýznačnější osobnosti barmského vládnoucího režimu Su Ťij byla odebrána Nobelova cena, kterou dostala za opoziční činnost proti předchozí vládě, či ji rovnou obviňují z genocidy.
Český právník a komentátor Tomáš Tyl ale upozorňuje, že věc rozhodně není tak jednoduchá, jak nám hlavní mediální proud prezentuje. „Proč mě to nepřekvapuje?! Asi proto, že na rozdíl od redaktorů znám historii. Takže – řekněme si otevřeně, že s Rohingyi se Barma potýká nějakých 300–400 let a není to žádný med. Rohingyové jsou krystalickou ukázkou neslučitelnosti islámu s jakoukoliv jinou kulturou,“ podotkl k současné situaci Tyl. Podle jeho slov se počet Rohingyů ztrojnásobil během 40 let na přelomu 19. a 20. století když využili pobídek britských kolonizátorů. Začali ničit vše neislámské a začali násilně vytlačovat původní obyvatele. Arakánský stát je přitom jednou z kolébek velkých civilizací, kde žili Rakhinové.
„Buddhističtí Rakhinové žili relativně mírumilovně po tisíce let. Pak začali z Bangladéše migrovat muslimští Rohingyové a nastal problém. Jak bývá dobrý zvykem, největší problém způsobili Britové, když si na tomto území během II. světové války zkusili vyzbrojit své vlastní jednotky – samozřejmě multikulturně, takže dali zbraně i Rakhinům, ale hlavně Rohingyům. A jaké to bylo, milé děti, překvapení, když muslimští Rohingyové, místo boje proti Japoncům, obrátili obdržené zbraně proti buddhistickým Rakhinům!,“ popsal Tyl eskalaci náboženského konfliktu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef