Nebude horší naše reakce na hrozbu koronaviru než hrozba samotná? ptá se komentátor

11.04.2020 10:02 | Zprávy

Komentátor Lidových novin Petr Kamberský se v souvislosti s bojem proti šíření koronaviru zamýšlí, zda nám neublíží naše reakce na hrozbu více než hrozba samotná. Balancujeme mezi dušením pandemie a dušením ekonomiky. Připomíná slova lékaře a rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy, že „máme ještě poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku co nejvíce ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti“.

Nebude horší naše reakce na hrozbu koronaviru než hrozba samotná? ptá se komentátor
Foto: Repro ČT24
Popisek: Šéfkomentátor LN Petr Kamberský

Formuje se nová skupina, „unaveni karanténou“ – ti už ani nepočítají náklady a cenu života, prostě jen chtějí vydělávat, píše Kamberský ve svém sobotním komentáři.

Do čela této skupiny se podle něj postavil lékař a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který v textu „Dost bylo viru“ zmiňuje mj. načasování vládních opatření: „Máme ještě poslední možnost zatáhnout za záchrannou brzdu a pokusit se Českou republiku co nejvíce ochránit před pádem do hluboké ekonomické propasti, která by vedla k naplnění smutných prognóz a k drastickému úpadku všech oblastí našeho života na dlouhé roky dopředu. ... Je nezbytně nutné okamžitě a zásadně přehodnotit přijatá opatření státu.“

„Chlívku (rubrika LN, pozn. red.) z toho spadla čelist. Zima píše ‚obracím se na Vás jako lékař, občan a rektor Univerzity Karlovy‘, ale z textu není poznat ani erudice lékaře, natož kritické myšlení rektora‘,“ glosuje jeho vyjádření a dodává, že i když lékař nemá žádná data, mluví o zásadním přehodnocení přijatých opatření státu, protože dnes už každý obchodník ví, že balancujeme mezi dušením epidemie a dušením ekonomiky.

„Neublíží nám reakce na hrozbu více než hrozba samotná? Odpovědi neznáme, protože nemáme data. Ale není tak těžké si představit, že v důsledku karantény celých měst může zemřít více lidí než v důsledku samotné virózy. Pokud všechnu péči věnujeme koronaviru, nutně ubude lůžek, léků i lékařů potřebných jinde. Úplná karanténa nutně má své obrovské a fatální důsledky. A to vůbec nemluvíme o ekonomických dopadech: pro bohatý svět je hospodářský pokles jakési zaškobrtnutí a snížení beztak ohromujícího blahobytu, ale ve třetím světě se každý nevydělaný dolar může projevit v nedostatku zcela základní péče.“

Nadějí je, že poslanci v týdnu schválili několik zásadních kroků proti tomu, že by živnostníci a další zbytečně padali do insolvencí, exekucí, že by splátky půjčky člověka bez příjmu přivedly na mizinu. „Úžasná na tom byla nejen spolupráce poslanců opozice a vlády (v oblouku od Farského k Nacherovi), ale zejména spolupráce Ministerstva financí s organizací Člověk v tísni,“ dodává Kamberský s tím, že „možná je někde vpředu naděje a světlo“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Keller oznámkoval Fialu: Jedničky za sebevědomí a šíření dezinformací. Jinak spousta čtyřek a pětek

11:04 Profesor Keller oznámkoval Fialu: Jedničky za sebevědomí a šíření dezinformací. Jinak spousta čtyřek a pětek

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Fiala to má za tři. Tak oznámkoval pro ParlamentníListy.cz sociolog, filozof a…