Konzervativní strana Právo a spravedlnost po nástupu k moci zasáhla proti ústavnímu soudu a později se snažila upravit i složení nižších soudů, Pod tlakem EU však svou justiční reformu zbrzdila. Na konec roku 2019 však přijala zákon, který omezuje nezávislost soudců. Praví se v něm, že soudce, který bude kritizovat vládu nebo se jinak politicky projevovat, vyslouží si pokutu, nebo dokonce vyhazov.
Pokud zákon s definitivní platností vstoupí v platnost, Polsko si vyslouží další kritiku ze strany EU. „Zákon může zemi vytlačit z EU,“ napsal k tomu list.
Předestřel však ještě jednu možnost. Polská vláda se může s autoritářskou vládou Viktora Orbána shodnout na tom, že vzájemně proti svým zemím nepřipustí žádné výraznější sankce a utvoří jakési autoritářské společenství uvnitř EU, které bude využívat její výhody, ale nebude přitom ctít její pravidla.
A pokud na Polsko nezatlačí EU, měl by to podle listu učinit Kongres USA. Polská konzervativní vláda stojí o stálou přítomnost amerických vojáků na svém území a ačkoli prý od Trumpa nelze čekat, že by trval na dodržování zásad právního státu, Kongres by mohl příchod amerických vojáků do Polska právě dodržováním zásad právního státu podmínit.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp