Podle Středuly panují mezi odboráři a státními zaměstnanci největší nepokoje od roku 1989. Protesty se rovněž prý radikalizují. Generální stávka tak bude jen dalším logickým pokračováním.
"Za těch 20 let jsem nezažil tolik signálů. Nebyl tak velký nástup radikalizmu, o kterém lidé i napíší - od Facebooku počínaje. A potkáváte lidi, kteří používají výrazy, které bych od některých nikdy nečekal. Mluvíte s policistou a slyšíte, že někde hrozí až rozklad. A další řekne: proč děláte jen jeden den stávky, to chce generální stávku a několikadenní. Tak to se už nad tím zarážím. A není dne, kdy by vám někdo něco takového neřekl," uvedl Středula pro Aktuálně.cz.
Celá situace podle něj ke generální stávce směřuje. "Je to způsobeno nerespektováním toho, v jakém stavu je většina obyvatelstva. Zdražují se takřka všechny vstupy pro běžný život - liberalizace bydlení, zdražení doplatků za léky," vyjmenoval.
Premiér má strach z odborů, to je milé
Středula reagoval i na výrok premiéra Petra Nečase, zda by se neměla zpřísnit možnost vyhlásit stávku tak, aby se o tom muselo hlasovat, protože "takhle stačí pár odborářských funkcionářů", aby stávku vyvolali.
"Líbí se mi, že má pan premiér strach z odborů, to je velmi milé," podotkl Středula, kterého na tiskových konferencích ČMKOS předseda Jaroslav Zavadil obvykle familiárně tituluje jako "Pepíka".
"Ale u nás to nefunguje tak, že by jeden člověk něco prohlásil a ostatní šli za tím jedním. Vždycky je to po diskusi s těmi lidmi. Ale před zpřísněním stávkového zákona - ano, toto by mohl být jeden ze startovacích mechanismů pro větší akci," dodává.
Čtěte:
Odbory mají podporu úřadů ke stávce: Někde zavřou, jinde pojedou poloprovoz
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nep