Zkratkou „lib-lab“ má Joch na mysli stav, kdy jde o výměnu liberálů a socialistů. Lidé pak v této situaci a v této době mají více práv, ale méně odpovědnosti.
„V roce 1912 lidé neměli tolik práv a jistot jako dnes. Zato měli smysl pro povinnost a odpovědnost. Bylo naprosto samozřejmé, že když se Titanik potápěl, v záchranných člunech měli děti a ženy přednost. Muži, kteří se do nich cpali, bylo opovrhováno,“ napsal k tomu Joch.
Z Titaniku tak byla zachráněna většina žen a dětí a to i těch nejchudších. A většina mužů – a to i těch nejbohatších – zahynula. „A nemusím snad dodávat, kapitán Edward Smith svou lod´ neopustil,“ podotkl dále Joch.
V roce 1912 uměli správně žít i zemřít...
„Lidé roku 1912 neměli tolik práv a jistot jako lidé roku 2012, ale zato uměli správně žít i zemřít. Měli smysl pro povinnost a odpovědnost. Nikoli ´lab-lab´, nýbrž ´cons-cons´, napsal dále ředitel Občanského sdružení.
„Když se potápí loď, na které jsou vaše vnoučata, chcete, aby ti muži na palubě mysleli v první řadě na svá práva a jistoty, anebo na své morální povinnosti a svou společenskou odpovědnost? A chcete, aby tím kapitánem byl spíše Edward Smith, anebo Francesco Schettino? (Čte se sketino, jako sketa). Když se potápí loď s vašimi vnoučaty, chcete, aby na palubě byli muži spíše roku 1912, anebo roku 2012?,“ otázal se Joch ve svém komentáři.
Podle jeho mínění během posledních sto let lidé mnohé získali. Ale taky něco důležitého ztratili. „Něco, co v dnešní době strašně chybí. Něco, čehož je dnes velice zapotřebí,“ zakončil Joch úvahu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb