Diskusi otevřelo téma očkovací strategie. Do horlivé diskuse mezi hejtmanem Kubou a ministrem Blatným o tom kdy, kde a kdo se má očkovat, se po chvíli vložil profesor epidemologie Beran se svým odborným názorem. Připomněl, že i kdyby se naočkovalo jen 25 procent populace, ale všichni budou z rizikové skupiny, pak to bude z hlediska smrtnosti téměř 100procentní účinnost vakcíny.
Priority v očkování měly být podle Berana nastaveny zcela jinak. Jako první měli mít prioritu senioři v domovech důchodců. „Jsem přesvědčen o tom, že pokud byla dovezena první vakcína 30. prosince, mělo se začít očkovat především v domovech důchodců,“ upozornil epidemiolog ministra Blatného, který s pokývnutím hlavy sklopil oči.
Beran důraznil, že právě senioři přispívají k 25 procentům všech úmrtí na covid v Česku. „V domovech pro seniory máte dohromady přes 100 tisíc lidí, včetně personálu. Tito lidé každý den přispívají k 25 procentům všech úmrtí na covid v České republice. Čili, když vám za den umře 160 lidí, tak 40 z nich je z domovů důchodců,“ zkonkretizoval v číslech.
Proočkovat rychle 70 tisíc lidí přitom nepovažuje za tak velký problém. „Pokud by se k tomu vybavily týmy, které by zajížděly do domovů důchodců tak, aby jeden byl schopen očkovat osoby v jednom zařízení během jednoho dne,“ uvedl profesor.
Druhou prioritní skupinou, která mu v očkovací strategie nesmírně chybí, jsou lidé 65 let plus, lidé obézní a s dalšími diagnózami. „Nechápu to, že se to vůbec neudělalo,“ zamračil se nechápavě Beran opět na šéfa resortu zdravotnictví. „Víme, že v České republice zemřelo 13,5 tisíc lidí. Máme přesnou statistiku, kdo to je! Jsou to osoby starší 65 let, ti v tom přispívaji v 92 procentech. Pak jsou to osoby obézní, obézní s diabetem a s ischemickou chorobou srdeční,“ vyjmenoval profesor s poznámkou, že lidí s těmito čtyřmi diagnózami po Česku neběhá mnoho
To by vyřešilo problém i s přetíženými nemocnicemi. „Tedy kdyby se jako druhá skupina populace tito lidé proočkovali co nejdříve, tak se strašně ulehčí všem nemocnicím,“ nabídl Beran svou tezi. Zatím je proočkováno pouze šest procent klientů v echdůchodců.
Blatný na jeho slova reagoval, že domovy důchodců jsou v nejvyšší prioritě jako nejrizikovější populace. Naprosto nezbytné je podle něj však ochránit především zdravotníky, aby se starali o ty, kteří zdravotní péči potřebují.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab