Nechceme, aby Čechům k obraně zbyly jen holé ruce. Senátor Červíček varoval před zákazy v rámci EU

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

20.06.2021 17:11 | Zprávy

Novela Listiny základních práv a svobod zahrnující zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek sice s dopady aktuální zbraňové směrnice EU nepomůže, může však být obranou proti odzbrojovacím tendencím ze strany Evropské unie do budoucna, nastínil senátor za ODS a bývalý policejní prezident Martin Červíček. V Poslanecké sněmovně během jednání o novele podotkl, že by při střetu sekundárního práva Evropské unie s naší ústavou mohl v budoucnu zasáhnout český Ústavní soud. Novela je tedy podle něho zásadní v tom, že může posílit argumentační pozici České republiky v případě přijímání budoucích směrnic. „Nechceme, aby jedinou možností, jak se bránit, byla obrana pouze holýma rukama,“ podotkl.

Nechceme, aby Čechům k obraně zbyly jen holé ruce. Senátor Červíček varoval před zákazy v rámci EU
Foto: ODS
Popisek: Martin Červíček

Ústavní zakotvení práva bránit sebe i jiné se zbraní za zákonných podmínek v uplynulém týdnu odsouhlasila Sněmovna. Souhlas s novelou nyní ještě musí stvrdit horní parlamentní komora. Předmětem návrhu změny Listiny základních práv a svobod je úprava článku 6 odst. 4, do kterého má být vložena věta: „Právo bránit život svůj či život jiného člověka i se zbraní je zaručeno za podmínek, které stanoví zákon.“

Bývalý policejní prezident Martin Červíček změnu Listiny základních práv a svobod prosazoval se slovy, že ta „zavádí explicitní právo na obranu života coby jednoho ze základních právem chráněných statků, přičemž rovněž jednoznačně stanovuje, že může jít o obranu ozbrojenou“. Rovněž podotkl, že právo obsahuje i institut pomoci v obraně, a to tím, že se v něm uvádí situace, kdy není obráncem bráněn přímo jeho život, ale život jiného člověka.

Tvrzení, že zakotvení práva bránit životy se zbraní jako základního lidského práva v ústavě je zbytečné, oponuje s tím, že přestože jsou i jiná práva upravená běžnými zákony a nikdo nad nimi nepochybuje, jsou také v mnoha případech povýšena na práva ústavní. Jmenoval kupříkladu právo shromažďovací nebo právo nebýt podroben nuceným pracím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šándor o Ukrajině: Prý nemohou říkat pravdu. Čísla jsou příliš špatná

19:40 Šándor o Ukrajině: Prý nemohou říkat pravdu. Čísla jsou příliš špatná

Bezpečnostní expert Andor Šándor varuje, že se příští rok může zcela zhroutit ukrajinská fronta a pr…