Důvodů pro nedostatek určitých druhů léčiv je několik, předně však Vlastimil Válek uvedl, že nedostatek nesouvisí s dodávkami léků na Ukrajinu. Tam se posílaly léky pro válečnou medicínu, tedy zcela jiné léky než ty, které koncem roku 2022 v lékárnách chyběly.
Válek se za nedostupnost některých léčiv omluvil. Mezi důvody pro nedostatek uvedl nedostatečnou výrobu léků, nepřesné plánování výrobců, jež bylo ovlivněno epidemií covidu, epidemií chřipky a válkou na Ukrajině, kde se podle něj vyrábí celá řada generických léků. Hovořil také o zvýšení poptávky po antibiotikách, která meziročně vzrostla o 300 000 balení, tedy o 47 %, což je podle ministra jedním z faktorů, které ovlivňují dostupnost léků.
V předešlém roce v lékárnách kvůli epidemii respiračních onemocnění chyběly antipyretika pro nejmenší děti, nyní jsou nedostatkovým zboží antibiotika. Podle Jakuba Dvořáčka, výkonného ředitele Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) by se situace měla uklidnit koncem února. Už teď je však zažehnán problém s chybějícími antibiotiky v tabletách, chybí jen antibiotika ve formě suspenze.
Česká republika v tom nicméně není sama, léky chybí i v dalších evropských státech. Válek tvrdí, že nedostatek je způsoben jak výrobními důvody, nedostatečnému plánování ve výrobě, tak i vyšší nemocností občanů oproti předchozím rokům.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: luk