Nedotknutelní. Obří úniky peněz. Ivan David a Tomio Okamura o silách za projektem EU

10.11.2021 20:28 | Zprávy

Další video Tomia Okamury (SPD) s europoslancem Ivanem Davidem (za SPD) o EU, daňových rájích a rozšiřování byrokracie EU. Podle Davida je jasné, že daňové ráje jsou tak dlouhodobě nedotknutelné, když právě nadnárodní korporace stojí za projektem EU.

Nedotknutelní. Obří úniky peněz. Ivan David a Tomio Okamura o silách za projektem EU
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura a europoslanec Ivan David

Jako první téma se dotkli rozhodnutí polského ústavního soudu, který uvedl, že polská legislativa je nadřazená legislativě EU. „Je to samozřejmě v rozporu se Smlouvou o EU,“ připustil Ivan David s tím, že ta jasně říká, že unijní legislativa je nadřazena národním státům. Národní státy tak mají v podstatě postavení protektorátu a ve skutečnosti vládne Brusel, doplnil. „Jsou to nadnárodní korporace, které řídí Evropskou komisi,“ pokračoval s tím, že mají ambici vytvořit superstát, ve kterém budou vládnout.

Pochopitelně se toto stanovisko Evropské komisi nelíbí, polský ústavní soud označuje za nelegitimní a rozhodnutí považuje za nepřijatelné. Soudní dvůr pak rozhodl, že kárný režim je pro soudce v Polsku v rozporu s právem EU. Přitom David zdůrazňuje, že Unie by měla členským státům poskytovat finanční prostředky pouze pod podmínkou, že budou dodržovat zásady právního státu. „Což tedy znamená se ve všem podřizovat Evropské komisi,“ uvedl. Na druhé straně je to podle něj citlivá záležitost, neboť je Polsko významným státem s ohledem na velikost a počet obyvatel. Toto usnesení ukládá Komisi tedy vše, co je v jejích silách, aby platby mohly být provedeny, zhodnotil obsah usnesení. „Na jednu stranu EU hrozí, že Polsku nezaplatí, a na druhou stranu se obává, co by to způsobilo, kdyby Polsku neposkytly dotace, které obvykle dostává. Takto se postupuje v zemi, která chce postupovat podle vlastního, nikoliv vnuceného zájmu,“ hodnotí europoslanec. Okamura k tomu přisadil, že jako vlastenecké straně se takové rozhodnutí Polska líbí. „Ráda by EU diktovala členským zemím, co mají dělat, a nám se to prostě nelíbí,“ apeloval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

16:40 Česko na „konci trubky“. Plyn bude, až všichni ostatní budou mít dost. A pěkně draho

Údajný útok na poslední funkční plynovod mezi Ruskem a Evropou, černomořský TurkStream, zamával s ce…