Varuje, že západní vnímání vývoje války formují zbožná přání a sympatie k obleženému Kyjevu a vede k tomu, že ruské neúspěchy jsou přeceňovány, ruská strategie mylně interpretována a amatérští psychologové na dálku diagnostikují, že se Putin zbláznil.
Ale střízlivá analýza invaze ukazuje, že Rusko sice chtělo vyřadit protivníka jedním úderem, ale mělo v záloze plány, jak v invazi pokračovat, pokud první úder nebude stačit. „Svět podcenil Vladimira Putina a tato chyba vedla, částečně, k tragédii na Ukrajině,“ varuje Roggio a dodává, že teď, když válka začala, je potřeba se na ni dívat otevřenýma očima.
Prý i experti v Pentagonu se nechávají unést a už dva dny po začátku války Ministerstvo obrany tvrdilo, že stále se bránící Kyjev je těžké selhání útočících vojsk, že si Rusové stanovili příliš ambiciozní plán atd. „Po katastrofickém ústupu z Afghánistánu se měli američtí lídři poučit ohledně krocení svých nadějí,“ nabádá bývalý voják a dodává, že USA opět nerozumí cílům svého protivníka.
Roggio zmiňuje texty, podle kterých Putin počítal s tím, že ukrajinská vláda padne hned, jak ruské síly překročí hranice a potáhnou na Kyjev, a že jeho operace selhala, protože ukrajinská vláda stále funguje. „Putin určitě doufal v rychlé vítězství, ale určitě nespoléhal na to, že k němu povede jenom ta první salva,“ míní komentátor a dodává, že ruské síly měly plán vzít si Ukrajinu silou, když první útok na vedení nestačil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.