Nejde o to, co Ukrajinci přijmou. Ale co z nich Rusové vytlučou. Zle kolem plánu Trumpova muže

03.12.2024 9:20 | Analýza

S příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu se očekává, že se změní přístup USA k Ukrajině. Jak? V médiích v poslední době koluje tzv. Kelloggův plán, který sepsal vysloužilý generál, jehož si Donald Trump vybral jako svého budoucího zvláštního vyslance pro Rusko a Ukrajinu. Plán pochází z dubna tohoto roku a prosazuje příměří výměnou za odložení členství Ukrajiny v NATO a zrušení některých sankcí vůči Rusku. Podle polských analytiků je k Putinovi příliš měkký. A podle analytiků Tylera Weavera a Simplicia vychází z chybného předpokladu, že Rusko o příměří stojí.

Nejde o to, co Ukrajinci přijmou. Ale co z nich Rusové vytlučou. Zle kolem plánu Trumpova muže
Foto: Repro Kellogg
Popisek: Americký generál ve výslužbě Keith Kellogg

Donald Trump slíbil, že po svém zvolení ukončí konflikt na Ukrajině. Do oficiálního převzetí funkce zbývá měsíc. Nicméně je už jasné, že si jako svého zvláštního vyslance pro Rusko a Ukrajinu Trump vybral generála ve výslužbě Keitha Kellogga. Očekává se tedy, že by se v otázce Ukrajiny mohlo postupovat podle „Kelloggova plánu“, který sepsal již v dubnu tohoto roku.

V něm uvádí, že se konfliktu dalo vyhnout a je výsledkem Bidenovy nekompetentnosti jako světového lídra a chaotické zahraniční politice. Kellogg se také vymezuje proti osočení, že každý, kdo zpochybňoval vojenskou pomoc Ukrajině, je proputinovský a proruský. Generál popsal, že přístup America First, který prosazuje s Trumpem, znamená mít silnou armádu, ale používat ji obezřetně a udržovat americké vojáky mimo zbytečné nekonečné války. Co může být pro evropské státy varovné, jsou tato slova: „Znamená to pracovat v aliancích a s partnery na podpoře regionální bezpečnosti a zároveň vyžadovat, aby členové aliance a spojenci nesli plnou váhu při obraně bezpečnosti v regionu.“

Kellogg tvrdí, že během Trumpovy vlády by si Putin útok na Ukrajinu nedovolil. Vychvaloval také, jak Trump donutil evropské státy, aby dávaly více na obranu, a jak tlačil na Německo, aby se odstřihlo od ruských energetických zdrojů. A jak Trump dodal zbraně Ukrajině.

„Trump byl zároveň otevřený spolupráci s Ruskem a dialogu s Putinem. Trump vyjadřoval Putinovi respekt jako světovému vůdci a ve veřejných prohlášeních ho nedémonizoval. Trumpovi političtí oponenti ho za to kritizovali, ale Trumpův přístup se nijak nelišil od toho, jak se sovětskými vůdci jednali četní američtí prezidenti v době studené války. Jednalo se o transakční přístup k americko-ruským vztahům, v němž Trump využil svých zkušeností obchodníka, aby našel způsoby, jak koexistovat a snížit napětí s Putinem a zároveň pevně stát na amerických bezpečnostních zájmech. Trump během svého prezidentství hovořil s Putinem mnohokrát, z toho nejméně pětkrát osobně a v průběhu 17 telefonických hovorů,“ popsal Kellogg.

Podstatnou část Kelloggova plánu tvoří kritika Bidena za slabost a špatná rozhodnutí. „Na rozdíl od postoje Trumpovy administrativy k národní bezpečnosti upřednostnil Bidenův přístup idealistické plány globální elity před pracovními vztahy s Ruskem. Biden neměl zájem o spolupráci s Putinem. Chtěl ho poučovat a izolovat,“ konstatuje Kellogg.

„Bylo v nejlepším zájmu Ameriky udržet s Putinem mír a neprovokovat ho a neodcizovat si ho agresivními globalistickými kampaněmi za lidská práva a demokracii nebo snahou o prosazení ukrajinského členství v NATO. Nemělo smysl ani naznačovat podporu případného členství Ukrajiny v NATO, protože to by vyžadovalo jednomyslné hlasování členů NATO, což bylo v té době velmi nepravděpodobné,“ vzpomínal na období těsně před válkou, kdy se řešilo členství Ukrajiny v NATO. USA podle Kellogga měly dosáhnout kompromisu a dohody hlavně v lednu, kdy invaze byla na spadnutí, například tím, že by se členství Ukrajiny odložilo o 10 let.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Karel Šebesta

MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Válka bude pokračovat, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesefer , 03.12.2024 11:21:50
do úplné vojenské kapitulace Ukrajiny a nadiktování ruských podmínek. Pokud to Západ nepřijme, začne velká eskalace. Namistrovaný Trump s tím nic neudělá.

|  14 |  0

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…