Uvedl, že demonstrovat byla jen jeho manželka, on musel doma hlídat potomka. Tachecí se ptala, zda mu byl některý projev zvlášť sympatický. „Víceméně všechny. Ale musím říct, že Slam poetry (jak se nazývají básně, které na Letné zazněly, pozn. red.), to je něco, co jsem věděl, že existuje, ale překvapilo mě to, jak je to hezký,“ pravil filozof.
Tachecí pak zmínila kritiku demonstrantů, nejvíc ji údajně překvapila ta od Ivo Strejčka z IVK, který prý demonstranty označil za nezodpovědné. „To jsou jen další kousky v mozaice strašlivý demagogie. Na demonstracích není nic, co by bylo odsouzeníhodné, naopak je to normální způsob reakce tehdy, kdy si hodně lidí řekne, že to dál takhle nejde. To je prostě duch, který patří ke každé svobodné společnosti, a kdyby tenhle ten duch zmizel, tak ta společnost nebude svobodná,“ tvrdí Petříček. Nejde prý o to dosáhnout odstoupení premiéra, ale aby se každý zamyslel, zda má cenu bojovat, když se domnívá, že demokracie je nahlodávána.
„Já jsem si začal uvědomovat, že ti, kdo jsou zvoleni, vlastně pohrdají těmi, kdo je volili. Protože oni jsou to lidé, kteří jsou inteligentní a oni moc dobře vědí, jakými prostředky dosáhli toho, že přesvědčili toho voliče, aby volil právě je. Oni vlastně musejí mít z toho až legraci, jak málo stačí, aby se někdo stal premiérem nebo prezidentem,“ dodal filozof, ale Tachecí namítla, že předevčírem se Andrej Babiš příliš nesmál. Petříček řekl, že to nebyli jeho voliči, a těm se Andrej Babiš nesměje.
Celý rozhovor si můžete přehrát zde:
Moderátorka zmínila Babišovu reakci, kdy citoval předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, že nezávislost justice není v Česku ohrožena. Tachecí řekla, že Babiš zapomněl dodat i druhou část citátu, kde Rychetský pokládá otázku, zda by tomu tak bylo i bez demonstrací. Dle Petříčka je to klasická ukázka manipulace.
„Což u pana premiéra není tak výjimečný jev. Ale mě vlastně nejvíc děsí to, že několikrát a opakovaně pan premiér řekne, že nechápe, proč se demonstruje. Já si myslím, že to myslí upřímně a že skutečně to nechápe. Ale to znamená, že nemá na místě premiéra svobodného státu co dělat,“ míní filozof. Z toho, jak se ke kauzám premiér staví, prý vyplývá, že nejenom že nemá představu, co je slušné v normální společnosti, ale že dokonce i nedbá už ani na svou důstojnost. „To si myslím, že je prostě ostudný chování, a ať už je za tím cokoliv, tak jestliže reprezentuje Českou republiku, tak tam nemá co dělat, protože to už dopadá na nás na všechny,“ zopakoval svou pointu Petříček.
Voliči Babiše prý nedocenili všechny důsledky jeho problémů. „Například nepoměr mezi dotováním velkých zemědělských podniků, které ničí půdu, a vlastně devastací normálního zemědělce, sedláka, kterej naopak tý krajině spíš prospívá. To je jenom jeden z mála důsledků,“ říká. Čím více lidí si to uvědomí, tím je podle něj větší šance, že Andrej Babiš ztratí určité procento voličů a bude možné sestavit vládu bez něho.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak