Pečinka v rozhovoru pro Český rozhlas hodnotí vládnutí kabinetu Petra Fialy ve dvou různých etapách. V té první se podle něj vláda soustředila zejména na komunální, senátní a prezidentské volby a až v té druhé se snaží konsolidovat veřejné finance, jak slibovala před svým nástupem.
„Vládnutí současné vlády bych rozdělil do dvou etap. Důvěru dostali v lednu minulého roku a mezitím, kdy začali se současnými úspornými balíčky apod., byly troje volby. A jejich vůdčí filozofie vlastně byla, že nejdříve je musejí vyhrát a znemožnit opětovný nástup Andreje Babiše do funkcí. A teprve potom dělat nepopulární opatření,“ tvrdí Pečinka.
Středopravicová Fialova vláda podle něj vlastně nepotřebuje opozici a vystačí si v názorovém tříbení sama. „Když vezmeme například návrhy na zvýšení daní, tak evidentně na straně čisté levice stojí lidovci a STAN, střed má v podobě Pirátů a pravici představuje ODS a TOP 09. Proto si stačí sami a nepotřebují opozici. Proto i ta opatření nedělají ,až na krev‘, jak by to ale chtělo,“ vysvětluje Pečinka.
Jinak vládu v zásadě chválí za to, že nepodlehla strašení populistů a extremistů a ještě více nezatížila napjatý státní rozpočet. Loni se podle něj objevily desítky „expertů“, podle kterých jsme dnes měli mít máslo za stovku a benzín za dvě. „Měl tu být absolutní energetický krach a blackouty, ale Evropa to nějak za ten rok zvládla. Také to byl hlavní zájem EU, nějak tu krizi překlenout a hlavně se energeticky přeorientovat, což je fantastický úspěch,“ má jasno komentátor. „Když si vezmete, co říkal Jindřich Rajchl a další, tak ve všem, v každém ohledu se mýlili,“ dodává Pečinka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma