Ázerbájdžánské síly zahájily v noci na úterý s použitím dělostřelectva, minometů a dalších zbraní útočné akce na arménské obce Džermuk a Verin Šorža. „Situace na arménsko-ázerbájdžánské hranici zůstala přes noc napjatá. Nepřítel používal bezpilotní letouny zejména ve směru na Džermuk,“ uvedlo dnes arménské ministerstvo podle informací serveru Echo24.cz, zatímco z Baku k novému konfliktu vyjádření nepřišlo.
Podle neoficiálních zpráv je na obou stranách v rámci posledního konfliktu už na 100 mrtvých vojáků. Země se z rozpoutání konfliktu viní navzájem. Ruský prezident Vladimir Putin vyzval obě země k ukončení bojů. Jenže právě slábnoucí pozice Ruska v regionu může podle ISW znamenat, že situace bude eskalovat.
Arménie s Ázerbájdžánem bojuje zejména o oblast Náhorního Karabachu, který je již desítky let předmětem sporu obou zemí. Poslední velký konflikt se odehrál v roce 2020, trval několik týdnů, a přestože Arménie prohrála, díky zásahu Ruska si udržela kontrolu nad většinou sporného území.
Další konflikt v regionu vyvstal v noci na hranici mezi Kyrgyzstánem a Tádžikistánem v kyrgyzské provincii Batken. Tam údajně čelila kyrgyzská pohraniční stráž střelbě z minometů. Incident si zatím nejspíše nevyžádal žádné zraněné ani oběti na životech. Při posledním podobném konfliktu na konci dubna ovšem obě země hlásily desítky zraněných a boje si vyžádaly šest mrtvých.
Podle ISW s tím, jak slábne pozice Ruska v regionu, mohou jednotlivé dlouholeté spory nabývat na intenzitě. V konfliktu mezi Azerbájdžánem a Arménií Rusko dlouhodobě sehrávalo úlohu mírotvůrce. Arménský premiér Nikol Pašinjan už apeloval na ruského prezidenta Vladimira Putina, v kontextu postsovětského vojenského paktu Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB) i Rady bezpečnosti OSN, aby zakročily.
„Ruské kličkování může poškodit vztahy Ruska s Arménií i s ostatními členskými státy ODKB, zejména pokud Rusko nebude moci poskytnout vojenskou podporu nebo zajistit mír,“ uvádí institut ISW k tomu, že ruské ministerstvo zahraničních věcí se zatím k žádosti nevyjádřilo a kvůli situaci na Ukrajině není jisté, zda Kreml splní své závazky vůči Arménii a pomůže jí v probíhajícím konfliktu s Ázerbájdžánem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.