Nejen Musk. Teď se Evropská komise chystá i na Facebook a Instagram
16.08.2024 21:40 | Zprávy
Sociální síť X podnikatele a vizionáře Elona Muska se ocitla pod drobnohledem eurokomisaře Thierryho Bretona, jenž napsal dopis Muskovi s varováním kvůli jeho rozhovoru s americkým prezidentským kandidátem Donaldem Trumpem. Po vlně kritiky se od Bretona Evropská komise distancovala. A aktuálně z Bruselu přichází další psaní — tentokrát společnosti Meta, jež provozuje mj. Facebook. Evropská komise v něm píše o „monitorování voleb a občanského diskurzu“.
reklama
Eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který v EU dohlíží na prosazování nových pravidel pro sociální média, před několika dny poslal Muskovi dopis zveřejněný na X, který technologického magnáta varoval před šířením „škodlivého obsahu“, a to ještě před Muskovým živě vysílaným rozhovorem s Donaldem Trumpem.
Podnikatele varoval, že by si měl dát pozor co vysílá, protože podle pravidel EU známých pod zkratkou DSA nesmí „podporovat nepořádek“.
Dopis vzbudil nevoli nejen u samotného Muska, ale i u široké veřejnosti a Breton čelil palbě za „vměšování“ do amerických voleb, po níž se od obsahu jeho dopisu rozhodla distancovat i Evropská komise s odůvodněním, že francouzský europoslanec ani neinformoval o dopisu předsedkyni Komise Ursulu von der Leyenovou.
Politico píše, že distancování od Komise zaznělo, jelikož byla „v sázce pověst EU jako světového digitálního regulátora“. „EU věří, že vede mezi globálními demokraciemi snahu o znovuzískání kontroly nad technologickými giganty. Breton, otevřený francouzský politik, se během posledních pěti let prosadil jako tvář evropské digitální regulace, která vedle pravidel pro sociální média zahrnuje i snahy o dohled nad umělou inteligencí a posílení digitální konkurence,“ poznamenává server.
Čtyři různí úředníci EU, kteří se serverem Politico hovořili, pod podmínkou anonymity řekli, že Bretonovo varování Muskovi mnohé v Komisi překvapilo. Donucovací orgány bloku totiž X stále vyšetřují a EU „nechtěla být vnímána jako potenciální vměšovatel do amerických prezidentských voleb“. „EU se nezabývá vměšováním do voleb,“ řekl jeden z těchto úředníků. A dodal: „Implementace DSA je příliš důležitá na to, aby ji zneužil politik, který hledá pozornost a hledá svůj další velký kšeft.“
A právě kvůli zákonu o digitálních službách (DSA) v pátek Komise poslala dopis i společnosti Meta, jež provozuje Facebook či Instagram. „Komise žádá společnost Meta o poskytnutí dalších informací o opatřeních, která přijala, aby splnila své povinnosti umožnit výzkumným pracovníkům přístup k údajům, které jsou veřejně přístupné v online rozhraní Facebooku a Instagramu, jak požaduje DSA, a o svých plánech na aktualizaci funkcí pro monitorování voleb a občanského diskurzu. Konkrétně Komise požaduje informace o knihovně obsahu a rozhraní pro programování aplikací (API) společnosti Meta, včetně kritérií jejich způsobilosti, procesu podávání žádostí, údajů, k nimž lze získat přístup, a funkcí,“ informovala Evropská komise o obsahu žádosti.
Dle serveru Euractiv.com je žádost o informace „formální postup s cílem shromáždit podrobné údaje pro posouzení souladu s předpisy nebo důkazy“ a společnost Meta je povinna odpovědět do 6. září.
Žádost od Komise přichází po ukončení používání nástroje CrowdTangle ze strany Mety, sloužící ke sledování a analýze obsahu a zapojení v sociálních médiích na Facebooku a Instagramu. „V loňském roce jsme oznámili, že nástroj CrowdTangle ukončíme, protože neposkytoval úplný obraz o tom, co se na našich platformách děje,“ řekl Euractivu mluvčí společnosti Meta.
„Místo něj jsme vytvořili nové, komplexnější nástroje pro výzkumné pracovníky, nazvané Meta Content Library & API,“ které poskytují přístup k veřejně dostupným datům na Facebooku a Instagramu a interakci s nimi pro účely výzkumu a analýzy,“ uvedl mluvčí a dodal, že budou s Komisí „nadále jednat“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.