Světem proletěla zpráva, že Ukrajinci dostali od USA povoleno používat rakety dlouhého doletu na cíle ve vzdálenějších částech Ruska.
Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?Anketa
V části americké společnosti prý Bidenovo rozhodnutí vyvolává obavy. „Někteří američtí představitelé řekli, že se obávají, že použití raket Ukrajiny přes hranici by mohlo přimět ruského prezidenta Vladimira V. Putina k odvetě proti Spojeným státům a jejich koaličním partnerům,“ poznamenal The New York Times.
Australský generál Mick Ryan k tomu poznamenal, že je to sice dobré rozhodnutí, ale jako řada jiných amerických rozhodnutí přišlo příliš pozdě. „To je dobrá zpráva. Ale stejně jako u mnoha rozhodnutí USA v této válce bylo rozhodnutí příliš pomalé a umožnilo Putinovi být lépe připraven na změnu politiky. Není to eskalační – jen dohání to, co Rusové dělají od prvního dne,“ napsal na sociální síti X penzionovaný australský generál.
This is good news. But as with many U.S. decisions in this war, the decision was too slow & has allowed Putin to be better prepared for the change in policy. It isn’t escalatory - it is just catching up on what the Russians have been doing since day one. https://t.co/EubO6BwBbq
— Mick Ryan, AM (@WarintheFuture) November 17, 2024
Německý deník Bild si položil otázku, zda teď bude konat i německý kancléř Olaf Scholz, který dosud odmítal poslat na Ukrajinu německé rakety dlouhého doletu Taurus. Pošle teď Německo Ukrajině i tyto rakety?
Vede Kateřina Konečná KSČM správným směrem?Anketa
Podle serveru deníku Bild však „na Ukrajinu má být doručena dosud přísně tajná nová superzbraň z Německa“. List Bild se dozvěděl, že německá společnost AI Helsing uzavřela v září 2024 s ukrajinským ministerstvem obrany kontrakt na 4000 speciálních úderných dronů.
Analytik Tyler Weaver k tomu taktéž na sociální síti X poznamenal, že je třeba podávat se i na výsledky tvrdého raketového útoku Ruska na cíle na Ukrajině. „Nebyla pozorována žádná nebo jen malá obranná reakce ze strany AFU (Ozbrojených sil Ukrajiny), což naznačuje, že ukrajinský systém protivzdušné obrany je sražen zemi a není schopen bránit útokům ani proti nejkritičtější národní infrastruktuře,“ napsal Weaver, americký právník s armádní zkušeností.
Russian forces conducted a large missile strike in Ukraine this morning, hitting energy infrastructure, military facilities, and command and control systems.
— Armchair Warlord (@ArmchairW) November 17, 2024
Some highlights:??
1. Discord went down during the period of the attack, suggesting either that the destruction of some… pic.twitter.com/1cRERzAWC1
Naznačil, které klíčové cíle má např. na mysli. „Vzhledem ke zprávám, že sedm z devíti ukrajinských reaktorů bylo odstaveno, to naznačuje, že byly zasaženy jaderné elektrárny Rovno a Jižní Ukrajina, zatímco Chmelnická elektrárna se svými dvěma reaktory zůstává v provozu,“ upozornil Weaver s tím, že Ukrajinu čeká pravděpodobně „krutá válečná zima“.
Weaver přidal také fotografii, na které ukázal, kam všude na ukrajinském území dopadaly ruské rakety a drony.
Server Kyiv Post dal analytikovi za pravdu v titulku jednoho ze svých článků. „‚Značné škody‘ na tepelných elektrárnách při posledním útoku‘,“ napsal server a naznačil, že Ukrajince opravdu čeká nehezká zima. Varovnou zprávu v tomto smyslu vydal DTEK, jeden z hlavních ukrajinských energetických operátorů.
„Jakmile budou stránky zajištěny, zaměstnanci DTEK posoudí poškození a okamžitě začnou pracovat na obnovení funkčnosti,“ uvedla společnost ve své aktualizaci v 10:00. V komentáři pro Kyiv Post popsal manažer společnosti DTEK útok v neděli ráno jako „opravdu silný úder“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.