Světem proletěla zpráva, že Ukrajinci dostali od USA povoleno používat rakety dlouhého doletu na cíle ve vzdálenějších částech Ruska.
„Povolení Ukrajinců používat rakety dlouhého doletu, známé jako armádní taktické raketové systémy nebo ATACMS, bylo reakcí na překvapivé rozhodnutí Ruska přivést do boje severokorejské vojáky,“ napsal americký list New York Times s odvoláním na informace z Bidenovy administrativy. Američtí představitelé však uvedli, že neočekávají, že tento krok „zásadně změní průběh války“, dodal list.
V části americké společnosti prý Bidenovo rozhodnutí vyvolává obavy. „Někteří američtí představitelé řekli, že se obávají, že použití raket Ukrajiny přes hranici by mohlo přimět ruského prezidenta Vladimira V. Putina k odvetě proti Spojeným státům a jejich koaličním partnerům,“ poznamenal The New York Times.
Australský generál Mick Ryan k tomu poznamenal, že je to sice dobré rozhodnutí, ale jako řada jiných amerických rozhodnutí přišlo příliš pozdě. „To je dobrá zpráva. Ale stejně jako u mnoha rozhodnutí USA v této válce bylo rozhodnutí příliš pomalé a umožnilo Putinovi být lépe připraven na změnu politiky. Není to eskalační – jen dohání to, co Rusové dělají od prvního dne,“ napsal na sociální síti X penzionovaný australský generál.
This is good news. But as with many U.S. decisions in this war, the decision was too slow & has allowed Putin to be better prepared for the change in policy. It isn’t escalatory - it is just catching up on what the Russians have been doing since day one. https://t.co/EubO6BwBbq
— Mick Ryan, AM (@WarintheFuture) November 17, 2024
Německý deník Bild si položil otázku, zda teď bude konat i německý kancléř Olaf Scholz, který dosud odmítal poslat na Ukrajinu německé rakety dlouhého doletu Taurus. Pošle teď Německo Ukrajině i tyto rakety?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.