Podle dat Českého statistického úřadu se loni průměrný starobní důchod zvýšil o 12,4 %. Míra inflace seniorů ale dosáhla 13,6 %. Ve výsledku důchodci reálně zchudli o 1,2.
Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že je to nejvíce od roku 2012. „V letech 2014 až 2022 si senioři rok co rok reálně soustavně polepšovali, takže lze říci, že jejich životní úroveň každoročně stoupala. Od roku 2014 až právě do předloňska totiž roční nárůst průměrné starobní penze vždy převyšoval roční míru důchodcovské inflace,“ uvedl Kovanda.
Především výrazný nárůst energií se podle něj v minulém roce podepsal na vyšších nákladech seniorů. „Loňský výrazný růst cen energií má zásadní podíl na tom, že míra inflace, které čelí důchodci, byla vyšší než míra inflace běžné populace, tedy než obecná míra inflace,“ dodal.
„Důchodci například více utrácejí za léky. Současně jsou omezené jejich možnosti investovat do energeticky úspornějších řešení vytápění. Přitom nezřídka obývají, často již jen jako samostatně žijící osoby, energeticky náročná, nezateplená venkovská stavení,“ doplnil ekonom Kovanda.
Naději na zlepšení životní úrovně mají senioři ještě v rozhodnutí Ústavního soudu, který může zrušit změny u mimořádných výplat důchodů. Ústavní soud veřejně vyhlásí nález o zkrácené valorizaci penzí 24. ledna. Termín oznámil na svém webu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská