Sociální demokraté, komunisté nebo lidovci v uplynulém roce volili cestu šetření a nevyhnuli se propouštění. KSČM snižovala stav zaměstnanců o dvacet procent, ČSSD o patnáct. Podle mluvčí komunistů Heleny Grofové už se ale další propouštění nechystá. „Reorganizace v KSČM proběhla už po posledních parlamentních volbách,“ uklidňovala Grofová.
Platy zaměstnanců, jako jsou mluvčí, asistenti, účetní a manažeři kanceláří, se u většiny stran pohybují v průměru kolem 30 tisíc korun měsíčně a v uplynulém roce se nezvyšovaly.
Jiná situace je ale u hnutí ANO, které jako jediné v posledních letech platy pravidelně zvyšuje. V roce 2016 vydělávali zaměstnanci hnutí 44 tisíc korun, o rok později 63 tisíc a v loňském roce činila průměrná mzda až 70 tisíc korun měsíčně, což je více než dvojnásobek průměrného platu ostatních stran.
Hnutí ANO ovšem loni skončilo ve ztrátě 43 milionů korun. „Nebudeme se k tomu vyjadřovat. Máme to všechno řádně zaevidované, víc to nebudeme komentovat,“ rázně odmítl spekulace ohledně platů manažer hnutí ANO Jan Richter.
Novější strany, jako SPD nebo Piráti, nemají žádné vlastní zaměstnance a místo toho využívají služeb brigádníků a živnostníků. „Jde především o PR služby, správu sociálních sítí, koordinaci dobrovolníků a dalších úkolů,“ řekla serveru E15 mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma