Právě před 80 lety proběhla největší masová vražda obyvatel Československa. V německém koncentračním táboře v Osvětimi bylo během jediné noci z 8. na 9. března v plynových komorách zavražděno 3 792 Židů, kteří byli přivezeni z tábora v Terezíně.
Jednalo se o koncentráčníky z transportu v září 1943. Z Terezína bylo odvezeno 5 000 osob rozkazem ze 4. 9. k „pracovnímu nasazení“. Podle původních informací měli být převezeni do Ostravy, až během cesty zjistili, že cesta na severovýchod končí až v Osvětimi, táboře, který už tehdy neměl dobrou pověst. O skutečném rozsahu zvěrstev, která se tam odehrávala, ale nikdo netušil.
Po příjezdu byli na šest měsíců ubytováni v „karanténně“ v táboře, označeném jako „rodinný“.
8. března byli naloženi na nákladní auta s legendou, že budou přestěhováni do jiného tábora. Auta však zamířila k místním plynovým komorám. Tam byli zahnáni do místností označovaných jako „svlékárny“, ze kterých se odcházelo do „sprch“, což bylo označení pro plynové komory.
Když téměř čtyřem tisícovkám lidí došlo, co je čeká, reagovali sborovým zpěvem československé hymny a Hatikvy, pozdější hymny Izraele. Přesto byli strážemi nahnáni do plynových komor.
V pátek večer v 19:20 kulaté výročí masové vraždy tisíců Čechoslováků připomene televize TV Brno 1 dokumentárním filmem Hlasy z nenávratna.
Krátký film režiséra Pavla Chalupy byl natočen v letošním roce v prostorách zdevastovaných objektů Hlavní pevnosti Terezín. Spolupracovalo na něm Centrum studií Genocid Terezín.
Film o největší hromadné vraždě v dějinách Československa bude v programu televize ještě několikrát reprízován.
TV BRNO 1 připravuje i vysílání dalších dokumentárních filmů a seriálů. Jako jedna z mála soukromých, regionálních televizí v Evropě počítá i s výrobou vlastního, originálního, televizního seriálu.
Brněnská regionální televize vzbudila zájem už na začátku března, když jako první televize v ČR představila moderátory vyvinuté umělou inteligencí. Jak informovala, duo avatarů Anna a Jan zvládá zpravodajství i v regionálním hantecu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.