Vláda v minulém týdnu prezentovaného konsolidačního balíčku oznámila návrh na zvýšení daní z příjmů právnických osob, které mají vzrůst na 21 procent ze současných 19 procent, či návrh na zvýšení odvodů živnostníků, kteří tak příští rok odvedou státu navíc tři miliardy korun a v roce 2025 dalších 4,5 miliardy korun. Bouřlivé debaty vyvolává také až dvojnásobné zvýšení daně z nemovitostí, přesun některého zboží a služeb do 21procentní sazby DPH anebo to, že mají znovu odvádět nemocenské pojištění zaměstnanci.
Ministr financí následně na sobotní ideové konferenci ODS přesvědčoval své spolustraníky, že se nemusejí obávat, že by porušili některý ze slibů svým voličů, jelikož se dle jeho tvrzení celkové daně nezvýší. „Musíme si definovat cílový stav. A to je efektivní, relativně malý stát, který vykonává, co má, a včas a s dobrou kvalitou. To je cílový stav. To je ten ideální svět. Teď se k tomu musíme přiblížit,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro Právo a hovořil o tom, že se stát „zeštíhluje“.
„My jsme slibovali, že nezvýšíme daňovou zátěž,“ řekl pak s odkazem na programové prohlášení koalice SPOLU. Daňová zátěž pro tento a následující rok byla podle slov Stanjury snížena o 30 miliard, a nová opatření přinesou v roce 2024 31 miliard. „Takže ten slib, že se nezvýší celková daňová zátěž, je v podstatě splněn,“ uvedl ministr. Podobně se na ideové konferenci ODS vyjádřil i premiér Petr Fiala s dodatkem, že „v žádném případě nebude daňové zatížení občanů takové, jaké bylo před zrušením superhrubé mzdy“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: rak
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.