Pro analýzu činnosti sněmovny od června 2010 vybral Zelený kruh pět hlasování o pozměňovacích návrzích a hlasování o zákonech jako celku. "Nejlepších výsledků prozatím dosahuje poslanecký klub TOP 09 a STAN a Věcí veřejných. Průměrně hlasovali poslanci a poslankyně ODS. Opoziční kluby hlasovaly se znatelným odstupem méně prospěšně," řekl novinářům expert Zeleného kruhu na environmentální politiku Daniel Vondrouš.
Z dlouhodobých analýz podle něj vyplývá, že vládní strany zpravidla vycházejí z hodnocení lépe.
Za prospěšné změny prosazené v uplynulém roce považuje Zelený kruh zvýšení poplatků za zastavování zemědělské půdy a novelu zákona o ovzduší, která má přispět k omezení znečištění ovzduší z průmyslu a dopravy v Moravskoslezském kraji. Jako negativní vidí Zelený kruh naopak schválení novely zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury.
Ministři životního prostředí raději chyběli
Sdružení si všímalo také absentérů v době hlasování o ekologických návrzích, patřili k nim i oba ministři životního prostředí, kteří se během roku v čele úřadu vystřídali. "Tomáš Chalupa (ODS) chyběl u čtyřech hlasování z pěti, Pavel Drobil (ODS) u třech z pěti," konstatoval Vondrouš s tím, že ministři sice mají i jiné úkoly než práci ve sněmovně, není ale obvyklé, aby ministři chyběli u návrhů, které se týkají právě jejich resortů.
Pro nadcházející období práce sněmovny považují ekologické organizace za důležité sledovat novelu stavebního zákona a nový zákon o ovzduší. Sledovat bude i práci na energetické koncepci státu, nehlasuje o ní sice sněmovna, ale dokument určí legislativní mantinely.
Psali jsme:
Životnímu prostředí nejvíce prospěli poslanci zelených a lidovců
Člen rady parku: Ekologové by měli zmlknout, Šumavě hrozí zkáza
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: par, čtk