Řízení aut vystavuje ženy zlu. Myslí si to nejvyšší saúdskoarabský duchovní šajch Abdal Azíz, jak uvedl v rozhovoru pro televizi Almajd, kde zmínil, že by ženy v případě možnosti řídit auto byly vystaveny mužům „slabým na duchu“ a „posedlým ženami“, kteří by pro ně mohli znamenat nebezpečí.
Podotkl také, že by rodina nevěděla o tom, kde se žena pohybuje, pokud by jí dovolila řídit bez doprovodu.
Řízení aut není pro ženy výslovně nezákonné, potřebují pro něj však místní povolenku, která se ženám nevydává, tudíž je technicky zakázané. Poslední žena, která porušila zákaz řízení, byla Loujain al Hathloulová, která se vydala ze Spojených arabských emirátů autem do Saúdské Arábie. Vysloužila si za to desetitýdenní pobyt ve vězení.
Přesto je podle některých zpráv přístup Saúdů k ženám v posledních letech o něco volnější. Například jim bylo poprvé dovoleno volit a být voleny. Zároveň se údajně uvažuje o zavedení občanského průkazu pro děti vdov a rozvedených žen, které by se tak mohly zapsat na školy a zaregistrovat do zdravotního systému.
Obecně však ochranitelská role muže v saúdské společnosti dále přetrvává, ženám stále není dovoleno cestovat, vdávat se, získat pas či zapsat se na vysoká studia, aniž jim to dovolí mužský příbuzný či opatrovník.
V případě saúdského velkého muftího však nejde o zdaleka první kontroverzní vyjádření. V březnu například zakázal muslimům hrát šachy, jelikož jsou podle něj hrou, která vyvolává nepřátelství a nenávist. V roce 2012 zase vyzýval ke zničení všech kostelů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa